Foto: Profimedia

Nie všetci vidia pred smrťou svetlo na konci tunela.

Odborníci sa už desaťročia zaoberajú otázkou, čo sa s človekom deje v jeho posledných momentoch. Istý náhľad poskytujú výpovede ľudí, ktorí na moment zomreli, no vrátili sa medzi živých. Takéto sú zistenia z najnovšieho výskumu.

Článok pokračuje pod videom ↓

Lekárov prekvapili nové poznatky

Ako informuje web Science Daily, vedci tvrdia, že po skúmaní ľudí, ktorí takpovediac vstali z mŕtvych, objavili nový rozmer reality. Prvá štúdia svojho druhu, uverejnená pred niekoľkými dňami, ukázala, že u značného počtu ľudí je prítomná istá forma vedomia až hodinu po zastavení srdca. Pacienti výskumníkom podľa Mail Online povedali, že videli svojich zosnulých blízkych, vznášali sa nad svojimi telami a dokonca boli počas oživovania súčasťou rýchlych policajných naháňačiek.

Foto: unsplash

Niektorí z nich videli jasné svetlá a éterické postavy, zatiaľ čo iní mali strašidelnejšie zážitky, napríklad ich obklopovali démoni. Sam Parnia, hlavný autor štúdie si myslí, že hoci lekári dlho predpokladali, že mozog utrpí trvalé poškodenie približne 10 minút po tom, ako ho srdce prestane zásobovať kyslíkom, nová štúdia ukázala niečo iné. Mozog podľa nej môže vykazovať známky elektrickej aktivity dlhší čas počas resuscitácie.

Čo vníma človek krátko pred smrťou?

Jeden z pacientov, ktorý prežil vlastnú smrť, v rámci štúdie uviedol, že počul, ako niekto dookola opakuje jeho meno. Všade naokolo boli podľa neho príšery a démoni, ktorí sa jeho telo snažili roztrhať na kusy. Ďalší pacient si pamätá, že bol na veľkom poli obklopený sivými stanmi. Všade boli postavy v bielych róbach bez tvárí, ktoré na neho ukazovali.

Foto: unsplash

Jeden z účastníkov štúdie sa ocitol v dome, kde nemal byť a prichytila ho pri tom polícia. Vraj uvažoval, ako im to vysvetlí. Ďalší zas nevidel nič špecifické, no cítil, ako ho niekto drží za ruku. Samozrejme, našli sa ľudia, ktorí videli svetlo alebo bytosť, ktorá akoby pozostávala zo svetla a vyžarovalo z nej teplo, pokoj a láska. Jedna z osôb videla dôsledky svojho života a tisícky ľudí, ktorých počas neho ovplyvnila.

Zážitky niektorých ľudí boli ako z filmu, stáli pri posteli a sledovali svoje vlastné telo. Niektorí pacienti si zas pamätajú na útržky procedúr, ktoré im lekári robili, napríklad stláčanie hrudníka či prikladanie elektród na hrudník a následný šok. Niekoľkí sa vyjadrili, že videli svojich blízkych, napríklad rodičov či starých rodičov.

Najnovšie články