branči / / Veda
Ako podľa vás vyzeral Ježiš? Myslíte si, že naozaj vyzeral tak,  ako sa znázorňuje na obrázkoch či v knihách? Skutočnú pravdu sa asi nikdy...

Ako podľa vás vyzeral Ježiš? Myslíte si, že naozaj vyzeral tak,  ako sa znázorňuje na obrázkoch či v knihách? Skutočnú pravdu sa asi nikdy nedozvieme,  no jedno vieme, že jeho zobrazenie určite nie je presné.

Každý si pri mene Ježiš vybaví svetlého, sympatického mladého muža s dlhšími vlasmi a typickou bradou, no vedci prišli s niečím úplne iným. Skonštruovali tvár, ako podľa nich skutočne vyzeral, ktorá vyzerá nasledovne.

real-jesus
unilad.co.uk

Samozrejme pripúšťajú, že tvár, ktorú skonštruovali, nemusí byť reálna, no podľa nich znázorňuje Ježiša oveľa reálnejšie, ako sme ho doteraz „poznali“.

Na to, aby jeho podobizeň dokázali vytvoriť, museli najskôr pomocou analýz lebiek z prvého storočia vytvoriť akýsi model, ktorý mohli použiť. Farba pleti je takisto založená na maľbách z tohto obdobia.

jezis-realny
unilad.co.uk

A čo vlasy? Pri nich sa vychádzalo z Biblie. Zvolili krátke práve preto, lebo sa v jednej kapitole opisovali dlhé vlasy ako nie zrovna prijateľné. Usúdili, že krátke boli u mužov v takom veku bežnejšie. Stavba tela by pravdepodobne vyzerala tiež ináč, ako sme na ňu zvyknutí. Ľudia boli nižšieho vzrastu a takisto chudší.Komentovať (0)