Ilustračná foto: TASR/Instagram - Michal Kovačič

Nezávislosť spravodajstva je podľa Slovákov ohrozená.

Nezávislosť spravodajstva televízie Markíza a novovytvorenej verejnoprávnej STVR je podľa polovice opýtaných ohrozená. Vyplýva to z prieskumu agentúry Ipsos, ktorý zverejnil Denník N. Podľa prieskumu konštatuje ohrozenie nezávislosti spravodajstva oboch médií zhodne po 49 percent respondentov.

V prípade Markízy si opak myslí 28 percent a v prípade STVR 31 percent opýtaných. Jedna pätina respondentov v oboch prípadoch na otázku nevedela odpovedať. V prípade Markízy sú podľa prieskumu ohrozením nezávislosti spravodajstva najviac znepokojení voliči opozície.

Hrozbu vidia aj voliči Hlasu

Ohrozenie konkrétne vníma 90 percent voličov Progresívneho Slovenka, 80 percent voličov SaS a Demokratov, ale aj väčšina priaznivcov hnutia Igora Matoviča či KDH. „Prekvapivé je, že o ohrození nezávislosti Markízy hovorí aj asi 45 percent priaznivcov koaličného Hlasu,“ skonštatoval Denník N. Tvrdenie o ohrození správ Markízy podľa denníka odmietali najmä voliči SNS a Smeru-SD.

Pokiaľ ide o STVR, možnosť ohrozenia nezávislosti spravodajstva pripustila podľa prieskumu štvrtina voličov Hlasu, pätina voličov Smeru a 15 percent priaznivcov SNS. „Naopak, obavy zo straty nezávislosti redakcie STVR nemalo takmer 70 percent voličov SNS, 60 percent voličov Smeru a ani polovica sympatizantov Hlasu,“ napísal Denník N.

Ipsos v prieskume meral aj dôveru respondentov k vybraným elektronickým médiám. Najlepšie podľa prieskumu v rebríčku skončila verejnoprávna Jednotka, ktorej koncom júna dôverovalo viac ako 60 percent opýtaných, za ňou nasledovalo Rádio Expres s dôverou takmer 60 percent respondentov, TA3 a Rádio Slovensko.

„Za týmito stanicami nasledovali komerčné rádiá Fun rádio a Europa 2 a potom televízia Markíza. Najsledovanejšej televízii dôverovalo 42 percent opýtaných, nedôverovalo jej 44 percent ľudí. Markíze neverili najmä koaliční voliči: až 65 percent priaznivcov Smeru, ale aj 46 percent voličov Hlasu,“ doplnil Denník N

Uložiť článok

Najnovšie články