NASA/Marshall Space Flight Center [Public domain], via Wikimedia Commons

Z obežnej dráhy Zeme sa vrátil americký bezpilotný raketoplán X-37B.

Letectvo Spojených štátov amerických oznámilo, že bezpilotný raketoplán X-37B pristál 27. októbra po 780 dňoch na obežnej dráhe v priestoroch Kennedyho vesmírneho strediska na Floride.

Raketoplán úspešne pristál na Zemi

Ako uvádza portál Space News, podarilo sa tým prekonať predchádzajúci rekord. Raketoplán sa totiž na obežnej dráhe zdržal o 62 dní dlhšie ako pri svojej poslednej misii. Oficiálna misia raketoplánu X-37B Orbital Test Vehicle-5 (OTV-5) začala 7. septembra v roku 2017 a skončila 27. októbra tohto roku o 3:51 ráno. NASA misiu označila za úspešnú.

Raketoplán X- 37B vybudovala spoločnosť Boeing a americké letectvo vlastní až dva totožné modely tohto stroja. Prvý z nich, X-37Bs, bol na obežnú dráhu prvýkrát vyslaný ešte v roku 2010 a ostať na nej mal len 270 dní. Napokon však očakávania mnohonásobne prekonal a na obežnej dráhe Zeme sa počas piatich misií zdržal celkovo až 2 856 dní.

US Air Force [Public domain], via Wikimedia Commons
Raketoplány slúžia na vedecké účely a vďaka nim môžu odborníci testovať nové technológie, čo presne sa však v raketoplánoch deje, to vláda drží v tajnosti. Americké letectvo vo svojom vyhlásení napísalo, že cieľom poslednej misie bolo otestovať elektroniku a odolnosť oscilujúcich tepelných potrubí, ktoré sú dlhodobo vystavené zmeneným podmienkam vo vesmíre.

Oscilujúce tepelné potrubia dokážu transportovať až 45-krát viac tepla, ako napríklad meď a ide len o jednu z mnohých technológií, ktoré vesmírne agentúry skúmajú v snahe vyvinúť vesmírne vozidlá, ktoré by dokázali odolať aj tým najnáročnejším podmienkam.

Ďalšia misia odštartuje už v roku 2020

Space News vo svojom vyhlásení dodáva, že raketoplány pomáhajú nielen testovať nové zariadenia, ale sú zároveň aj dôkazom, že ich možno použiť opakovane a nie len na jednu misiu. Americké letectvo už teraz plánuje ďalší let, raketoplán sa na obežnú dráhu opäť vráti v roku 2020. Odhaduje sa, že k štartu dôjde niekedy medzi aprílom až májom a vyštartuje z Cape Canaveral.

Testovanie za pomoci raketoplánov X– 37A mala na starosti pôvodne vesmírna agentúra NASA a testovanie prebiehalo od roku 1999 až do roku 2004. Projekt však prebrala vládna agentúra Defense Advanced Research Projects Agency a testovania pod jej taktovkou prebiehali dva roky. V roku 2006 následne spoločnosť Boeing vytvorila pre agentúru nový model, X- 37B.

Space News
0
Uložiť článok
Komentovať ( 0 )