Empty All Cages

Holandsko nie je iba Amsterdam, marihuana či tulipány.

O Holandsku už každý z vás čo-to počul. Krajina tulipánov či veretných mlynov, kde je legalizovaná marihuana, však skrýva omnoho viac. Ich projekty a riešenia neohúrili svet iba v minulosti. Holandsko aj naďalej pokračuje vo vývoji a v tejto chvíli sa radí medzi popredné krajiny sveta v rôznych oblastiach. A jednoznačne je to jedna z najekologickejších krajín sveta. Tieto fakty vás o tom presvedčia.

Zaujímavosti o Holandsku

Je to jediná krajina, v ktorej nenájdete ani jedno opustené domáce zviera

Pixabay
Pixabay

Holandsko nedávno oficiálne potvrdilo, že v krajine už neexistujú žiadni bezdomovci z ríše domácich zvierat. Vláde sa to podarilo spraviť bez toho, aby akékoľvek zviera prišlo o svoj život. Príslušné orgány vytvorili prísne zákony proti týraniam zvierat, v snahe zabezpečiť práva psom a iným domácim zvieratám.

Ako prvá krajina sveta vytvorili solárnu cyklotrasu

inhabitat.com
inhabitat.com

Projekt s názvom SolaRoad je výsledkom spolupráce medzi vládou, súkromným sektorom a akademickou obcou. Prvá časť cesty bola otvorená v roku 2015 a jej dĺžka bola vtedy len 100 metrov, no napriek tomu to bol obrovský prelom v konštrukcii ciest budúcnosti. Hlavnou myšlienkou tohto projektu je, že solárna energia z ciest bude môcť slúžiť na osvetlenie ulíc, a dobíjanie elektrických vozidiel. Dnes sa takáto cyklotrasa nachádza už aj v Poľsku.

Dobíjacie miesta pre autá na elektrický pohon sú umiestnené do vzdialenosti 50 metrov od seba

kasto
kasto

Jednou zo silných stránok Holandska je ich udržateľný dopravný systém. Časté dobíjacie stanice sú snahou znížiť počet vozidiel na cestách, ktoré tak škodia nášmu životnému prostrediu.

V Holandsku je mesto, kde na aute nejazdí nikto

Pixabay
Pixabay

Holandské mesto Houten je považované za najbezpečnejšie miesto na svete. Na začiatku roku 1980 sa rozhodlo až 4-tisíc obyvateľov tohto mesta, že začne jazdiť na bicykli namiesto áut. Postupom času si na to zvykli všetci občania.

Úrady majú v pláne zakázať predaj áut na benzín či naftu

googleado.com
googleado.com

Zážihové a vznetové automobily nebudú v tejto krajine k dispozícii už v roku 2025. Majitelia, ktorí vlastnia elektromobily či iné alternatívy automobilov, nemusia platiť daň z motorových vozidiel. Tieto opatrenia spravili tieto autá lacnejšie až o 15-tisíc eur.

Holandsko muselo zavrieť niektoré svoje väzenia

Pixabay
Pixabay

Pýtate sa prečo? Pretože v krajine nie je toľko kriminálnikov. Už dávnejšie prijala vláda opatrenia k zníženiu kriminality v krajine a výsledky sa dostavili. Do roku 2009 bolo v krajine zatvorených až 19 väzníc, vzhľadom na nedostatok väzňov. Podľa posledných zistení je počet väzňov na 100-tisíc obyvateľov obyvateľov iba 163 kriminálnikov. Je to viac než o polovicu menej, ako napríklad v Brazílii.

V Holandsku existujú takzvané EKOdukty

Pinterest
Pinterest

Ďalším skvelým krokom vlády bolo vytvorenie EKOduktov, ktoré majú za úlohu ochraňovať voľne žijúce živočíchy. Sú navrhnuté a vyrobené tak, aby mohli zvieratá bez akýchkoľvek následkov prejsť cez frekventované diaľnice či cesty z jedného lesa do druhého.

Súhlasíte s nami, že týmto smerom by sa mali uberať všetky krajiny, minimálne v Európe?

Pozri aj: 15+ fascinujúcich fotografií zvierat, ktoré vám ich ukážu v úplne inej perspektíve

brightside.me
0
Uložiť článok
Komentovať