Ilustračná foto: Pexels

Na počasie počas budúcej zimy bude mať vplyv La Niña.

Ako sme vás nedávno informovali, meteorologický jav El Niño už dosiahol svoj vrchol. Vďaka svojej sile dostal od meteorológov prívlastok „super“, aktuálne však prechádza do iného extrému. Začína sa rútiť, a to veľmi rýchlo.

Článok pokračuje pod videom ↓

Vedci zaznamenali anomálie

TN Nova priniesla informáciu o prvých modeloch, ktoré ukazujú, ako dlho ešte bude El Niño vplývať na počasie, ktoré sa dotýka aj nás. Andrej Flis z webu Severe Weather Europe uviedol, že by teplá fáza El Niño mala ustať v priebehu jari.

Najnovšie údaje o teplote oceánov ukazujú na dlhodobé teplé anomálie v Pacifiku. Tie najsilnejšie sa pohybujú okolo 2 až 3 °C nad normálom. „V každom prípade ide o aktívny El Niño, ale začíname pozorovať známky toho, že začalo odpočítavanie do jeho konca,“ uviedol Flis.

Podľa amerického Centra pre klimatickú predpoveď je prechod z El Niño do neutrálnej fázy pravdepodobný medzi aprílom a júnom 2024, a to až na 79 percent. „Tým sa zvyšuje pravdepodobnosť vzniku La Niña v období medzi júlom a augustom 2024,“ tvrdí Centrum. Zároveň dodalo, že tento odhad je pravdepodobný na 55 percent. Modely teda ukazujú, že oteplenie dosiahlo vrchol a podľa Centra je viac ako 50-percentná šanca, že na počasie počas budúcej zimy bude mať vplyv La Niña.

Foto: Pixabay

Podľa vedcov by to však znamenalo neobvykle rýchlu zmenu z El Niña na La Niñu. Od roku 1950 ale v polovici prípadov La Niña nasledovala El Niño v rovnakom roku. Vedci však varujú pred skutočnosťou, že sa nachádzame v období klimatickej zmeny a teda prechod medzi fázami nemusí byť taký ideálny. Práve z dôvodu týchto javov má byť podľa nich rok 2024 najteplejším rokom.

Uložiť článok

Najnovšie články