Foto: Pixabay

Super El Niño už dosiahol svoj vrchol, nahradí ho La Niña.

To, že El Niño, ktorý je v tomto roku najsilnejší v histórii, stráca silu, sa vám možno zdá ako výborná informácia. Vyvedieme vás však z omylu. Podľa meteorológov nás totižto čaká niečo ešte horšie. Ako sme vás už informovali, odborníci začiatkom roka v oceáne už začali pozorovať prvé veľké zmeny. Prichádza La Niña.

Počasie sa neupokojí

Podľa TN Nova, odborníci tento rok kladú pred El Niño slovo „super“, a to najmä pre jeho silu. Tento jav bol jedným z najsilnejších v histórii, svoj vrchol však už dosiahol a aktuálne je vo fáze slabnutia.

Americký Národný úrad pre oceán a atmosféru tvrdí, že je 73-percentná pravdepodobnosť, že od apríla do júna bude prebiehať takzvaná neutrálna fáza.

Aktuálne existuje až  55-percentná šanca, že s odchodom meteorologického javu El Niño severnú pologuľu zasiahne opačný fenomém – La Niña. Tá by podľa meteorologičky Michelle L´Heureux mala prísť v priebehu letných mesiacov. Ak sa tak nestane, na 77 percent nás zasiahne na jeseň.

Ovplyvní aj nás

„Pre fázu La Niña sú typické suchá na juhu USA s chladnejším a vlhkejším počasím na severozápade Pacifiku,“ informuje Fox Weather.  Zároveň sa vyznačuje aj podpriemernými teplotami povrchovej morskej vody a vysokým tlakom vzduchu.

La Niña má tendenciu ovplyvňovať sezónu hurikánu v Atlantickom oceáne. Pokiaľ je teplota čo i len o pol stupňa nižšia, treba sa pripraviť na väčšie množstvo hurikánov. Podľa špecialistu na hurikány Bryana Norcrossa má studená voda v Tichom oceáne tendenciu vytvárať horné vetry cez Atlantik. Tým vytvára vhodnejšie podmienky pre vývoj búrok.

Zároveň však môže ovplyvniť aj Európu, aj keď len minimálne. Vzhľadom k tomu, že k týmto meteorologickým udalostiam dochádza nad Pacifikom, ich vplyv na teplotu je miernejší. Meteorológ Petr Dvořák uviedol, že sa pohybujú len na niekoľko málo percentách.

„Je to úkaz, ktorý sa odohráva na opačnej strane zemegule. Pokiaľ sa nejako prejavuje, čo čiastočne áno, tak asi z piatich percent,“ povedal pre TN Nova.

Uložiť článok

Najnovšie články