Mount Everest. Foto: archív TASR/AP

V prípade úspechu by vytvorili nový svetový rekord.

Štyria šerpovia sa pokúsia počas zimy za menej ako týždeň zdolať Mount Everest. Chcú tak vytvoriť nový rekord. V pondelok ich do tábora na najvyššej hore sveta odvezie helikoptéra, pričom na druhý deň začnú výstup.

Tridsaťštyriročný líder skupiny povedal, že na vrchol 8850-metrovej hory by sa chceli dostať v sobotu a v nedeľu sa plánujú vrátiť do hlavného mesta Nepálu. “Predchádzajúce tímy sa dostali na vrchol počas zimy za dva mesiace, no my sa o to pokúsime za päť dní. Chceme vytvoriť nový horolezecký rekord,” uviedol Taši Lakpa v pondelok v Káthmandu.

Šerpovia budú bojovať s extrémnym chladom, silným vetrom a množstvom snehu a ľadu

Sú tiež prvým tímom, ktorý sa pokúsi zdolať Mount Everest v zime za uplynulých 27 rokov. Len zopár horolezcom sa doteraz podarilo vystúpiť v tejto sezóne až na vrchol. Prvý raz sa tak stalo v roku 1980 a zatiaľ naposledy v roku 1993. Horolezci zdolávajú najvyššiu horu sveta najčastejšie počas jarnej lezeckej sezóny v apríli a máji, keď sú poveternostné podmienky najpriaznivejšie.

Lakpa uviedol, že skupina podstúpila tréning na iných horách. On sám zdolal Mount Everest už osemkrát. Ďalší členovia v jeho tíme tak urobili trikrát, dvakrát a raz.

0
Uložiť článok
Komentovať ( 0 )