Ilustračné foto: maxpixel.net

Okrem toho, že orangutany čelia zničeniu ich prirodzeného prostredia, majú aj ďalších nepriateľov. Ľudí, ktorí ich chovajú v zajatí.

Niektorí si myslia, že je dobrý nápad vziať ohrozený druh a starať sa o neho v zajatí ako o domáce zviera. Je tomu tak aj v prípade mladej samice orangutana, ktorá bola zachránená ochrancami prírody z miniatúrnej drevenej debny. 

Stalo sa tak na ostrove Borneo. Ide o tretí najväčší ostrov na svete nachádzajúci sa v strede malajského súostrovia. Niet sa čomu čudovať, že s počtom obyvateľov cez 19 miliónov, nie je tento prípad ojedinelý. Aj napriek rôznym kampaniam či edukačným programom, chovanie orangutanov ako domácich zvierat v niektorých vzdialenejších častiach ostrova stále pretrváva.


Prípad zachránenej samice orangutana je zarážajúci. Miestny obyvateľ Aliansah ju našiel ako mláďa ešte v roku 2015 na plantáži palmovej pláži neďaleko jeho domu a odvtedy ju nelegálne choval doma. Štyri roky žila v nehostinných podmienkach v drevenej debne nie väčšej ako 2 x 1,5 metra a dokonca jej aj dal meno Senandung. Podľa jeho slov sa ju snažil vypustiť do prírody, ale vždy sa vraj vrátila naspäť do jeho domu.

Foto: pixabay.com

Samica bola zachránená medzinárodnou organizáciou pre záchranu zvierat IAR (International Animal Rescue) a prevezená do blízkeho centra pre tieto ohrozené druhy. Síce veterinár tvrdí, že zachránený jedinec je celkovo zdravý a lieči sa len z prechladnutia, zo začiatku musí byť aj napriek tomu dva mesiace umiestnená v karanténe, aby sa uistili, že nemá aj iné choroby, ktorými by mohla nakaziť ostatné orangutany v tomto centre. V tak mladom veku, v akom našli Senandung, by mali byť orangutany ešte so svojou matkou. Je teda  pravdepodobné, že jej matka bola zabitá.

Foto: wikimedia.org

Organizácie vyzývajú, aby všetci, ktorí nelegálne vlastnia podobný druh doma, čo najskôr upovedomili úrady, pretože to môže viesť k ich vyhynutiu. Napriek tomu, že sú pod hrozbou odlesňovania, takéto správanie ľudí im môže ešte viac uškodiť. “Orangutany potrebujú lesy, lesy potrebujú orangutany – a ako ľudia potrebujeme oboje, lesy i orangutany,” povedal Sadtata Noor Adirahmanta, hlava organizácie BKSDA. Za posledné dve desaťročia počet týchto úžasných tvorov na ostrove Borneo klesol o polovicu, najmä kvôli ľuďom, ktorí zničili ich prirodzené prostredie z takmer 90%.

independent.co.uk
2
Uložiť článok
Komentovať