Foto: Unsplash

Zatiaľ čo niektorí môžu považovať vaping za zdravšiu alternatívu cigariet, nadmerná konzumácia nikotínu bude vždy prinášať riziká.

Podľa štúdie zverejnenej v stredu v časopise American Journal of Preventive Medicine muži, ktorí používajú elektronické cigarety, majú viac ako dvojnásobnú pravdepodobnosť erektilnej dysfunkcie v porovnaní s tými, ktorí nefajčia.

Ako píše portál Insider, v rámci prvého úsilia študovať vzťah medzi vapingom a sexuálnym zdravím výskumníci analyzovali vlastné údaje od viac ako 13-tisíc mužov vo veku 20 rokov a starších, ktorí sa zúčastnili prieskumu v rámci národnej štúdie hodnotenia populácie tabaku a zdravia.

2,2-krát vyššia pravdepodobnosť erektilnej dysfunkcie

Tí, ktorí uviedli každodenné používanie elektronických cigariet, mali 2,2-krát vyššiu pravdepodobnosť, že budú hlásiť erektilnú dysfunkciu v porovnaní s mužmi, ktorí nikdy nefajčili, bez ohľadu na ich ďalšie rizikové faktory.

V menšej vzorke mužov mladších ako 65 rokov s normálnym BMI a bez kardiovaskulárnych ochorení v anamnéze trend pretrvával: u vaperov bola 2,4-krát vyššia pravdepodobnosť, že budú mať ED v porovnaní s nevapermi.

Zdroj: Unsplash

Zatiaľ čo niektorí môžu považovať vaping za zdravšiu alternatívu cigariet, nadmerná konzumácia nikotínu bude vždy prinášať riziká, povedal vedúci autor Omar El Shahawy, MD, pre Insider.

„Celkovo sú elektronické cigarety pravdepodobne menej škodlivé ako fajčenie cigariet len ak nahrádzajú fajčenie cigariet,“ napísal El Shahawy, odborný asistent na oddelení zdravia populácie na NYU Langone v e-maile Insider.

„Pre mužov, ktorí fajčia a myslia si, že vaping je menej škodlivý, by sa mali pokúsiť obmedziť aj ten, pretože to jednoducho nie je bez rizika,“ dodal.

Podľa odhadu štúdie postihuje erektilná dysfunkcia asi jedného z piatich mužov vo veku nad 20 rokov v USA. Autori však uznali, že v údajoch, ktoré sami nahlásili, môže existovať skreslenie pre mieru vapingu aj ED. Prieskum tiež nezahŕňal údaje o tom, či respondenti užívali nejaké lieky, ktoré môžu zvýšiť riziko ED, ako sú antidepresíva alebo betablokátory.

Fajčenie cigariet je už dlho spojené so sexuálnou dysfunkciou u mužov aj žien, potenciálne preto, že neustále vystavenie vysokým hladinám nikotínu môže zhoršiť funkciu krvných ciev, vysvetlil El Shahawy.

Vzhľadom na to, že mnohé elektronické cigarety novšej generácie majú obzvlášť vysoké koncentrácie nikotínu, ich časté používanie by mohlo spôsobiť podobný účinok.

Insider
0
Uložiť článok
Komentovať