FOTO: Engineered Arts

Tomu, kto si pamätá na film "Ja, robot", určite pri videu najmodernejšieho robota nabehne husia koža.

A hoci vyzerá ako kópia tohto filmu, robot je skutočný a považovaný za „najpokročilejšieho“ humanoida na svete.

Ako píše portál Daily Mail, stroj dostal názov Ameca, bol vytvorený v britskom laboratóriu a má strašidelne realistické pohyby a výrazy tváre.

Spoločnosť Engineered Arts so sídlom v Cornwalle, ktorá sa označuje ako „popredný britský dizajnér a výrobca humanoidných zábavných robotov“, odhalila tento stroj na YouTube s veľkým nadšením.

Niektorí ľudia porovnávali Amecu so sériou NS-5 zo sci-fi filmu I, Robot z roku 2004 s Willom Smithom v hlavnej úlohe, ktorý vidí, ako inteligentné roboty zapĺňajú pozície verejnej služby v dystopickom svete.

V klipe je vidieť, ako si robot zahrieva rameno, potom otvorí oči a vyjadruje dosť presvedčivý výraz šoku alebo prekvapenia

Dokonca niekoľkokrát zažmurká a so zvedavosťou pozoruje rameno svojho stroja. Ukážka končí tým, že Ameca natiahne ruku a obdivuje kombináciu mechanických končatín a väzov, ovládačov a senzorových polí.

Realistickými výrazmi je na špici vo svojom odbore, ale ďalšou výzvou bude umožniť tomuto robotovi chodiť.

Engineered Arts povedali, že chôdza je ešte ďaleko, ale dodali, že tvár je umiestnená na „umelom tele podobnom človeku (AI x AB)“, ktoré sa môže pochváliť „výkonným operačným systémom robota Tritium“.

Neprezradili, koľko stojí výroba robota, pretože je stále vo vývoji. Ameca nasleduje po vývoji Sophie, ktorá sa prvýkrát objavila v roku 2016 a bola to superinteligentná ľudská hlava s realistickou tvárou, ktorá bola schopná žmurkať, pozerať sa zo strany na stranu a rozprávať.

Humanoidný robot vytvorený hongkonskou firmou Hanson robotics dokáže chatovať, šibalsky sa usmievať a dokonca rozprávať vtipy. Robot sa zapísal do histórie v októbri 2017, keď sa stal legálnym občanom Saudskej Arábie.

Engineered Arts dúfa, že Ameca ponúkne ľuďom pohľad do budúcnosti, pretože „predstavuje popredné miesto v ľudsko-robotických technológiách“.

„Ameca, navrhnutá špeciálne ako platforma pre vývoj budúcich robotických technológií, je dokonalou platformou humanoidných robotov pre interakciu medzi človekom a robotom,“ uviedla spoločnosť na svojej webovej stránke. „Zameriavame sa na to, aby sme vám prinášali inovatívne technológie, ktoré sú spoľahlivé, modulárne, rozšíriteľné a ľahko sa vyvíjajú.“

Daily Mail

0
Uložiť článok
Komentovať