Foto: Unsplash.com (Sarah Outeiro)

Aj vám sa občas stane, že sa prebudíte počas noci a už neviete zaspať?

Je to pomerne častý jav a každý z nás sa s touto situáciou už musel vysporiadať. Ak len bezcieľne pozeráte z okna a čakáte, kým sa znovu unavíte alebo len ležíte a premýšľate o rôznych problémoch, je to chyba. Najhoršie, čo môžete urobiť, je začať analyzovať svoj život.

Ak viete, že ráno skoro vstávate do práce a spali ste napríklad len tri hodiny, viete, že vás zrejme čaká dlhý a náročný deň, kedy nebudete mať dostatok energie. Prinášame vám vedecky podložené tipy, ako rýchlo zaspať aj po prebudení.

Meditácia

pixabay

Ak ste sa prebudili počas noci, vyskúšajte relaxačné techniky. Nehovoríme zrovna o meditácii v pravom slova zmysle. Skôr ide o hlboké dýchanie, vyčistenie hlavy a upokojenie myšlienok. Pomôcť si môžete napríklad aj aplikáciami do telefónu, ktoré vás navedú na správnu cestu.

Ponorte tvár do studenej vody

pixabay

Ak sa vám v noci nedarí zaspať, je tu jeden účinný trik. Tvár si ovlažte studenou vodou. Špeciálnu pozornosť by ste mali venovať oblasti pod očami a lícnym kostiam. Zadržte dych aspoň na 30 sekúnd a skúste si tvár ponoriť do studenej vody. Táto metóda vychádza z prirodzeného reflexu cicavcov. Srdce sa spomalí a spolu s mozgom sa telo postupne upokojí.

Cvičenie 4-7-8

pixabay

Toto cvičenie vynašiel doktor Andrew Weil a umožňuje kyslíku lepšie prenikať cez krvný obeh. Špičku jazyka umiestnite pod horné zuby a nechajte ho tam až do konca cvičenia. Následne vydychujte cez ústa a pokojne vydajte nejaký tichší monotónny zvuk. Následne ústa zavrite a pomaly dýchajte cez nos a počítajte do štyroch. Potom dych na sedem sekúnd zadržte. Potom znovu vydychujte a rátajte do 8 s tým, že urobíte rovnaký monotónny zvuk. Toto cvičenie opakujte trikrát za sebou. Viac o tomto triku sme sa venovali v našom staršom článku.

Doprajte si sex

pixabay

Ale nie len obyčajný sex. Mal by byť sprevádzaný orgazmom. Práve vtedy sa uvoľní hormón oxytocín, ktorý pôsobí proti stresovým hormónom, ktoré vás udržujú bez spánku. Taktiež sa uvoľnia endorfíny a tie fungujú ako prirodzené sedatívum.

Vyhnite sa svetlu

pixabay

Ak aj potrebujete ísť na toaletu, nechajte aspoň jedno oko zatvorené, prípadne choďte s obomi očami prižmúrenými. Jednou z najhorších vecí, ktoré vás ešte viac prebudia, je práve svetlo, pretože práve to potláča hladinu melatonínu kontrolujúci cyklus spánku.

(Ne)dajte si niečo malé na jedenie

pixabay

Toto je trochu sporný bod. Podľa niektorých štúdií je prebudenie počas noci vyvolané nízkou hladinou cukru v krvi. Ak sa teda rozhodnete niečo malé zjesť, dajte si napríklad len trošku orieškov alebo niečo nízkokalorické.

Akupresúra

pixabay

Stláčanie niektorých funkčných bodov sa ukázalo ako veľmi efektívne, pokiaľ ide o problémy so spánkom. Vyskúšajte si stláčať napríklad body na päte. Stláčanie týchto bodov dokáže organizmus upokojiť, odstrániť stres a zaspíte oveľa rýchlejšie a ľahšie.

Trošku sa poprechádzajte

pixabay

Ak už nespíte dlhšie ako 20-30 minút, je lepšie vstať a trochu sa prejsť po byte. Nesnažte sa nasilu zaspať. Skúste sa venovať nejakej zdanlivo nudnej činnosti. Začnite čítať knihu alebo si pustite relaxačnú hudbu.

Pozri aj: Lekári varujú! Toto nikdy nerobte po jedle. 10 (zlo)zvykov, ktoré nás ničia zvnútra, no robíme ich neustále

 indy100.com

Aj tento článok ste si mohli prečítať do konca vďaka našim predplatiteľom.
Staňte sa súčasťou PREMIUM klubu a získate benefity v hodnote 28 €.

Uložiť článok

Najnovšie články