pixabay.com

Stalo sa to určite už každému.

Večer ste si ľahli do postele a čakali, kedy konečne zaspíte, no spánok neprichádzal. Čím viac ste sa snažili a prehadzovali v posteli, tým menej ste pociťovali, že by ste zaspávali. Vedeli ste, že zajtra ráno musíte skoro vstávať a už ste boli aj sami na seba nahnevaní, prečo nespíte. Spoznávate túto situáciu?

Ak sa vám niečo takéto stáva častejšie, určite ste už skúšali rôzne techniky, ako si pomôcť so skorším spánkom. Asi najčastejšou metódou, ako si navodiť spánok, je počítanie. Niekto počíta ovečky či iné zvieratá, niekto zase počíta čísla do vyššej hodnoty, napríklad do 300 a potom zase naspäť až po nulu a dúfa, že niekde medzitým sa mu podarí zaspať. Iní túto počítaciu fázu hneď preskakujú a radšej siahajú po tabletkách, čo však z dlhodobého hľadiska rozhodne nie je najlepšia voľba.

http://shawellnessclinic.com/shamagazine/wp-content/uploads/insomnia.jpg
shawellnessclinic.com

Ako najrýchlejšie zaspať?

Našťastie existuje jeden skvelý meditačný trik, pomocou ktorého dokážete zaspať aj bez užívania práškov, a tiež bez nekonečného počítania oviec či čohokoľvek iného. Táto metóda sa volá „4-7-8“ a jej prevedenie je veľmi jednoduché. Vychádza síce tiež z počítania, no kombinuje v sebe aj dychové cvičenie. Postup je nasledovný:

  1. Nadýchnite sa pokojne nosom, a to po dobu štyroch sekúnd
  2. Zadržte dych na sedem sekúnd
  3. Pomaly vydychujte vzduch ústami, po dobu ôsmich sekúnd.

Toto opakujte až dovtedy kým nezaspíte. Sami uvidíte, že to nebude trvať dlho. U niektorých ľudí táto metóda funguje tak dobre, že dokážu zaspať aj do jednej minúty.

juicemigourmet.com
juicemigourmet.com

Ako to funguje?

Zvyčajne, keď nemôžeme zaspať, je to preto, lebo sme nepokojní, cítime úzkosť, alebo sme vzrušení a máme v krvi veľa adrenalínu. To prirodzene zrýchľuje náš dych. Pri uplatnení metódy „4-7-8“ sa však úmyselne spomaľuje dych, čo v podstate pôsobí na organizmus ako sedatívum. Srdcový tep sa zníži, centrálny nervový systém postupne začne utlmovať svoju aktivitu, čo má za následok, že organizmus začne produkovať viac serotonínu – hormónu, ktorý vám pomôže skôr zaspať.

Chcete rýchlo zaspať?

Ak by ste mali čo i len najmenšie obavy, či je táto metóda bezpečná, môžete byť v úplnom pokoji. Lekár Andrew Weil z Harvardskej univerzity skúmal niekoľko rokov metódu „4-7-8“ a zistil, že táto metóda je nielenže neškodná, ale pre náš organizmus dokonca prospešná. Pri svojom skúmaní tiež zistil, že túto metódu už stáročia využívali indickí jogíni pri svojej meditačnej praxi s cieľom dosiahnuť vyššie hladiny meditácie a uvoľnenia.

rezinate.com.au
rezinate.com.au

Táto metóda je veľmi jednoduchá a pritom efektívna a narozdiel od liekov, nemá utlmujúci účinok, no práve naopak. Vďaka tomu, že sa vám podarí skôr zaspať, sa ráno zobudíte viac oddýchnutí, dobre vyspatí a pripravení na deň, ktorý je pred vami. Uplatnenie tejto metódy je možné aj vtedy, ak sa v noci zobudíte a nemôžete znova zaspať. Aj v tomto prípade funguje metóda „4-7-8“ spoľahlivo.

Poznáte nejaké iné triky alebo metódy, ktoré vám pomôžu skôr zaspať? Napíšte nám.

Pozri aj: Fotky zachytené v ideálnom okamihu. Pozrite si 10+ fotografií, ktoré vás ohromia svojou jedinečnosťou

interez.sk (Matej Mensatoris) brightside.me
Uložiť článok

Najnovšie články