foto: Pixabay - ilustračné

Obyvatelia Malawi sú vydesení na smrť. Veria tomu, že ich ohrozujú upíri.

Voodoo bábiky, čarodejné rituály či upíri nás vedia poriadne vydesiť. Najmä vo filmoch. Viete si však predstaviť, že žijete v komunite, ktorá tomu reálne verí? Svet je plný povier a niektorí ich vnímajú ako súčasť života. V africkom štáte Malawi majú svoje právoplatné miesto. Tak silné, že kvôli nim umierajú ľudia.

Európa neveriacky pozerá na to, čo sa deje v odľahlých krajinách. V štáte Malawi na juhu Afriky miestnu komunitu ohrozujú upíri. Toto nie je vtip. Reaguje samotná OSN, ktorá z oblasti dočasne stiahla niekoľkých zamestnancov. Obávajú sa aj viaceré mimovládne organizácie, ktoré sa v Malawi realizujú v oblasti humanitárnej pomoci.

Keď sa legendy stávajú realitou

Jedna z najchudobnejších krajín sveta sa s týmto problémom nestretáva prvýkrát. Pretrváva tu silná viera v čarodejníctvo, tentoraz však prešla do extrému. Násilie organizovaných hliadok a lov na takzvaných upírov, ohrozujúcich spoločnosť, vyústilo do zabitia najmenej piatich ľudí. Postihnutými okresmi sú najmä Chilazdulu, Thyolo, Phalombe, Mulanje a Nsanje. Napätie v krajine a narastajúca hystéria spôsobili viaceré zákazy zo strany prezidenta Petra Mutharika. Podľa jeho slov je dianie znepokojujúce a doslova mučivé: „To, čo sa deje je veľmi smutné. Žiadam ľudí, aby prestali využívať senzačné správy pre svoje účely a aby nebrali spravodlivosť do vlastných rúk.“

Unsplash

Udalosti vyústili do obmedzení v krajine

Situácia sa vymyká spod kontroly, a tak sa vláda na čele s prezidentom pokúša obmedzeniami zasiahnuť. Vyhlásila zákaz vychádzania a cestovania v noci, taktiež zmobilizovala vojská, aby sa miestnych skúsili presvedčiť o nepravdivosti týchto povier a zároveň ich upokojiť. V populácii je však tradičná viera vo voodoo a čarodejníctvo hlboko zakorenená, utíšiť paniku a strach tak bude oveľa ťažšie ako sa predpokladalo. Situáciu okrem udalostí v samotných okresoch zhoršil aj fakt, že niektorí politici sa pridali na stranu vydesených obyvateľov. Vyjadrením svojho stanoviska absurdnú situáciu v podstate potvrdili.

The fire ceremony vudu, sokode, togo

Nespravodlivé úmrtia na základe povier nie sú v Malawi novinkou. Už v minulosti mali problém s upírmi a o život prišli aj viacerí starší albíni, ktorí boli obyvateľmi odsúdení v predpoklade, že sú čarodejníci. Podľa OSN pochádzajú povery o upíroch v Malawi zo susedného štátu Mozambik. Čo presne ich rozšírilo sa doteraz nevie. Postihnuté oblasti sa však podľa oficiálnej správy OSN s poverami o ľuďoch pijúcich krv a o nebezpečenstve existencie upírov stretávajú často.

Pozri aj: Čínski farmári objavili na poli kompletnú kostru mýtického draka. Mnohí obyvatelia veria že je skutočná, my v tom však máme jasno

theguardian.com, excelsior.com, labioguia.com
0
Uložiť článok
Komentovať ( 0 )
Príbehy