Foto: Reddit (uhmodijia)

Popálenina odhalila tetovanie, ktoré vyzerá ako nové. Je to však naozaj možné?

Tetovanie je na celý život a okrem toho, že sa oň treba určitým spôsobom aj starať, jeho majitelia by mali počítať s tým, že časom stratí svoj pôvodný vzhľad a vybledne. Na Reddite sa však objavil „návod,“ podľa ktorého môže aj po čase vyzerať ako nové. 

Tetovanie vyzerá najlepšie prvé mesiace po jeho vytvorení a uzdravení, o tom niet pochýb. Na Reddite sa však objavila fotografia, ktorá rozpútala vlnu diskusie a rôznych názorov. Ukazuje totiž tetovanie, ktoré pôsobí ako nové vďaka popálenine koži. Používateľ uhmodijia uverejnil fotografiu tetovania modrej ruže, na ktorej môžeme vidieť časť poškodenej kože, ktorá odhalila farebné tetovanie vyzerajúce ako nové. A to iba vďaka malému kuchynskému zraneniu.

Burn mark on hand reveiles fresh tattoo from mildlyinteresting

Ak si však myslíte, že sa táto bizarnosť stretla iba s negatívnymi reakciami, ste na omyle. „Teraz sa stačí už iba zbaviť zvyšku kože a znova budete mať nádherné tetovanie,“ píše jeden z užívateľov. Pod fotografiou sa objavilo množstvo podobných rád. Je však zrejmé, že nie sú najlepšie. Ak by ste sa totiž pokúšali zbaviť sa svojej kože na silu, mohlo by to skončiť infekciou, nepríjemnou bolesťou a v konečnom dôsledku škaredým zjazvením.

Môže sa to ale naozaj stať?

Je však vôbec možné, aby sa pod spálenou kožou objavilo tetovanie so sýtymi farbami? Alebo je tento obrázok iba upravený? Typické trvalé tetovanie je vytvorené z farbiva, ktoré zostane na tom mieste, na ktoré ho aplikujeme, medzi imunitnými bunkami väzivového tkaniva, makrofágmi a fibroblastmi, ktoré pohlcujú častice farbiva a tak sa v nich napokon usadia. Keďže ale presvitá cez kožu, tak môžeme jasne vidieť požadovaný výsledok. Nedávny výskum však ukázal, že tieto makrofágy v priebehu času zomierajú. Avšak dosť rýchlym spôsobom na to, aby stihli odovzdať tieto farbivá obnoveným.

Foto: Pixabay

Napriek tomu môžeme pozorovať, že tetovanie sa postupom času mení. Príčinou je atrament, ktorý stráca svoju farebnú živosť. Rovnako hrajú dôležitú úlohu aj vrstvy kože, ktoré nad tetovaním rastú. Funguje tu rovnaký princíp ako pri starých maľbách, ktorých farba sa môže zdať krajšia pod starším lakom.

To však nie je dôkazom, že je táto fotografia tetovania naozaj pravá a neprešla dodatočnými úpravami. Jeden používateľ dokonca upozornil na zaujímavý fakt, že ide o podobný princíp ako pri mŕtvych ľuďoch. Pri rozklade tela sa totiž horná vrstva kože uvoľňuje a oddeľuje. Napriek tomu, že je možné, že by tento trik dokázal oživiť vaše staré tetovanie, určite by ste ho nemali skúšať. Môžete totiž skončiť s nenapraviteľnými poraneniami.

sciencealert.com
Príbehy
0
Komentovať (0)