Celé desiatky rokov si ľudia po celom svete mysleli, že najväčší jaskynný systém leží v Malajzii. Pred siedmimi rokmi sa však všetko zmenilo.

Vo Vietname totiž tím britských horolezcov pod vedením Howarda Limberta preskúmali jaskyňu Son Doong, ktorá prekvapila nielen samotných horolezcov, ale celý svet. Pozrite sa do „Jaskyne horskej rieky“, najväčšej jaskyne našej planéty.

Článok pokračuje pod videom ↓

Jaskyňu Son Doong objavil v roku 1991 muž menom Ho Khanh z neďalekej dediny. Do jej útrob sa však nevydal, pretože miestni obyvatelia sa jaskyne obávali. Z jej vnútra sa totiž niesol podivný svištiaci zvuk, ktorý, ako neskôr horolezci zistili, vydávala rieka, ktorá jaskyňou preteká. Až o celých 18 rokov sa členovia tímu britských horolezcov na čele s Howardom Limertom rozhodli jaskyňu preskúmať.

vietnam-jaskyna-2
foto: Carsten Peter

Son Doong je jaskyňa široká 200 metrov, jej výška dosahuje 150 metrov a na dĺžku má viac ako 9 kilometrov. Svojou veľkosťou tak dvojnásobne prekonala dovtedy najväčšiu jaskyňu Deer Cave v Malajzii. Son Doong je taká obrovská, že do jej hlavných priestorov by ste pohodlne napchali rušnú ulicu z Manhattanu aj spolu s jej mrakodrapmi.

vietnam-jaskyna-10
sondoongcave.org
vietnam-jaskyna-6
foto: Carsten Peter

Počas prvej expedície objavili horolezci len zlomok z celej jaskyne. Prešli 2.5 kilometra, kým ich zastavila masívna 60 metrov vysoká stena, nad ktorou síce videli svetlo a otvorený priestor, no nevedeli sa do tejto časti bezpečne dostať. O rok neskôr sa teda tím horolezcov vrátil doplnený o skupinu siedmich profesionálnych jaskyniarov, niekoľko vedcov a pár nosičov batožiny. Spoločne objavili ďalšie priestory a tajomnú nádheru, ktorú jaskyňa pred svetom ukrývala.

foto: Carsten Peter
foto: Carsten Peter
foto: Carsten Peter
foto: Carsten Peter

Keďže bola jaskyňa dlhé roky neznáma, človek tu nemohol nijako zasiahnuť do chodu prírody. Vďaka ohromnej veľkosti má jaskyňa vlastnú špecifickú klímu. Vznikajú tu oblaky, preteká ňou horská rieka a jaskyňa má dokonca aj vlastnú džungľu a vodopád. V jej priestoroch sa vyvinul ekosystém, aký človek nemôže pozorovať nikde inde na svete.

foto: John Spies
foto: John Spies
foto: Carsten Peter
foto: Carsten Peter
foto: Carsten Peter
foto: Carsten Peter
foto: Jarryd Salem
foto: Jarryd Salem

Jaskyňa Son Doong nie je kvôli jej ochrane prístupná širokej verejnosti. Existujú však expedičné výlety, ktoré sa organizujú pre malé skupiny dobrodruhov a ich cena sa pohybuje okolo 3000 eur za osobu. Chceli by ste sa do jaskyne pozrieť aj vy?

Pozri aj: Táto jaskyňa v Číne je domovom pre celú 100-člennú dedinu, má vlastnú školu a dokonca aj basketbalové ihrisko

interez.sk (Lukáš M.)
Uložiť článok

Najnovšie články