Foto: pexels.com, OnInnovation (flickr.com)

Veľký podnikateľ a vizionár Bill Gates mal "nápad za milión". Okrem tvorby operačného systému Windows napísal aj knihu, v ktorej predpovedal blízku budúcnosť, ktorá sa však splnila skôr, než sa očakávalo.

Bill Gates, zakladateľ spoločnosti Microsoft a jeden z najbohatších a najúspešnejších ľudí na svete, vydal v roku 1999 knihu s názvom Business @ the Speed of Thought. Táto kniha sa zaoberá predpovedaním vývoja technológií na najbližšie roky. Gates v nej popísal 15 predpovedí, ktoré už dnes môžeme vidieť bežne okolo nás, hoci pred takmer 20 rokmi zneli tieto predpovede ako sci-fi.

Stránky na porovnávanie cien

pexels.com

Gatesova predpoveď: Budú vyvinuté automatizované služby porovnávania cien, ktoré umožnia ľuďom vidieť ceny produktov z rôznych stránok, čo minimalizuje úsilie na nájdenie najlacnejšieho produktu.

Realita: V dnešnej dobe je na internete už nespočetné množstvo stránok, vďaka ktorým môžeme porovnávať ceny ľubovoľných produktov. Stačí zadať názov produktu do Googlu, Amazonu alebo nám bližšej Heureky a porovnanie cien produktov je hotové v sekunde.

Mobilné zariadenia

pixabay.com

Gatesova predpoveď: Ľudia budú pri sebe neustále nosiť malé zariadenia, ktoré im umožnia ostať v kontakte a riešiť obchody elektronicky. Budú môcť čítať noviny, kupovať letenky a ďalšie veci prostredníctvom týchto zariadení.

Realita: Kto z nás nenosí pri sebe smartfón? Okrem neho sa rozšírili aj tablety, inteligentné hodinky a ďalšie zariadenia, ktoré všetky tieto činnosti zabezpečujú.

Okamžité platby, financovanie online a lepšia zdravotná starostlivosť cez internet

pexels.com

Gatesova predpoveď: Ľudia budú platiť účty, starať sa o svoje financie a komunikovať so svojím doktorom cez internet.

Realita: Služby ako internetbanking a Paypal už používa snáď každý z nás. So zdravotnou starostlivosťou cez internet to však ešte tak vyvinuté nie je. V zahraničí sa už rozbiehajú stránky One Medical, Forward a ZocDoc, ale u nás je to ešte v nedohľadne. Otázne je, kedy sa vôbec dočkáme komplexnej elektronizácie nemocníc.

Osobní asistenti a internet vecí

pexels.com

Gatesova predpoveď: Budú vyvinutí osobní asistenti, ktorí spoja a synchronizujú údaje zo všetkých zariadení, ktoré človek používa, pričom nezáleží na tom, či sú v práci alebo doma. Títo asistenti budú ľuďom dávať upozornenia, čítať emaily a poskytovať potrebné informácie. Napríklad na základe receptu, podľa ktorého sa chystáte variť, vám vytvoria zoznam potrebných ingrediencií na nákup.

Realita: Najďalej v kategórii osobných asistentov zašli produkty svetoznámych spoločností Google Now a od Apple je to Siri. Internet vecí sa pomaly, ale iste rozbieha a domáca automatizácia nám klope na dvere. Smart chladničky, kávovary či práčky sú čoraz dostupnejšie.

Online monitorovanie domu

pexels.com

Gatesova predpoveď: Neustále obrazové monitorovanie vášho domu sa stane bežným a vy budete mať prehľad o tom, kto vás navštívil, keď ste neboli doma.

Realita: Kamerové zabezpečenie domov je aspoň v bohatšej polovici sveta samozrejmosťou. Niektoré spoločnosti však zašli ďalej a umožňujú vám na diaľku ovládať laser, pomocou ktorého sa môžete hrať s vašou mačkou aj keď nie ste doma.

Sociálne siete

pexels.com

Gatesova predpoveď: Súkromné stránky pre vás, vašu rodinu a priateľov budú bežné a umožnia vám spolu komunikovať a plánovať akcie.

Realita: Nikomu z nás netreba bližšie predstavovať Facebook, Twitter, Instagram alebo WhatsApp.

Automatizované reklamné ponuky

pexels.com

Gatesova predpoveď: Softvér bude vedieť, kedy ste si objednali dovolenku a bude vám automaticky navrhovať aktivity, zľavy a reštaurácie v okolí vášho ubytovania.

Realita: Stačí raz napísať do Googlu alebo iného vyhľadávača, že hľadáte dovolenku v nejakej destinácii a odvtedy sa týchto reklám akoby neviete zbaviť. Na rôznych portáloch ako Expedia alebo Kayak si môžete overiť spokojnosť zákazníkov s daným ubytovaním a službami.

Diskusné stránky k priamym športovým prenosom

sportskeeda.com

Gatesova predpoveď: Spolu s ostatnými sa budete môcť vyjadriť k aktuálnym udalostiam pri pozeraní priameho prenosu v televízii alebo na internete, prípadne diskutovať o tom, kto by sa mal stať víťazom daného stretnutia.

Realita: Väčšina stránok, ktoré ponúkajú live streaming, disponuje aj live chatom, kde môžete vyjadriť svoje názory na aktuálne prebiehajúci zápas.

Múdre reklamy

pixabay.com

Gatesova predpoveď: Zariadenia budú zbierať informácie o trendoch vo vašom nakupovaní a na základe týchto informácií vám budú zobrazovať presne to, čo hľadáte.

Realita: V podstate sa jedná o tie isté veci ako v bode 7.

Odkazy na webové stránky v televízii

Gatesova predpoveď: Televízne vysielanie bude obsahovať odkazy na veci, na ktoré sa práve pozeráte.

Realita: Dnes takmer každá reklama v televízii obsahuje aj odkaz na svoju webovú stránku, kde nájdete bližšie informácie o ponúkaných produktoch a službách.

Online diskusie

pexels.com

Gatesova predpoveď: Obyvatelia miest a krajín budú mať k dispozícii internetové diskusie, kde budú môcť preberať, čo sa aktuálne v ich okolí deje, prípadne aké spoločenské problémy ich trápia.

Realita: Na jednej strane je dobré, že na Facebooku alebo Twitteri môžete verejne vyjadriť svoj názor, ale na druhej strane to môžu niektoré skupiny alebo jednotlivci zneužiť a ovplyvniť tak masy ľudí. Facebook a Twitter zohrávali významnú úlohu v prevratoch v Lýbii a Tunisku.

Záujmové webové stránky

interez

Gatesova predpoveď: Online komunity nebudú ovplyvnené polohou ľudí, ale ich záujmami.

Realita: Môžete si vybrať z nespočetného množstva stránok, ktoré vám prinášajú články a informácie podľa vašich záujmov. Medzi ne patríme i my – Interez.

Softvér pre riadenie projektov

pexels.com

Gatesova predpoveď: Vedúci projektov si budú môcť online vybrať ľudí, ktorí sa najviac hodia na danú prácu a následne s nimi riešiť dané úlohy.

Realita: V práci sa azda každý stretol so softvérmi, ktoré nám uľahčujú prácu – zobrazujú denný rozvrh, prinášajú informácie, na akých projektoch robí daná osoba alebo či má dnes na vás čas.

Online nábory

pexels.com

Gatesova predpoveď: Ľudia, ktorí hľadajú prácu, budú schopní nájsť si adekvátnu prácu ich schopnostiam, pričom zverejnia svoje záujmy, zručnosti a potreby.

Realita: Portály ako Profesia alebo celosvetovo LinkedIn nám prinášajú obrovské množstvo pracovných ponúk a je len na nás si z nich nejakú vybrať.

Softvér pre obchod

pexels.com

Gatesova predpoveď: Spoločnosti budú ponúkať špecializovanú prácu, ktorú nechcú alebo nevedia obsadiť a tým sa otvoria dvere na vzájomnú spoluprácu viacerých spoločností, čo bude výhodné pre obe strany.

Realita: Dnes je bežné, že na nejakú špecializovanú prácu si firma najme inú firmu, ktorá má k dispozícii odborníkov na danú problematiku. Po skončení projektu sa firma s odborníkmi presunie na ďalší projekt.

Pozri aj: Počas cesty na Mars budeme hrať hry, pozerať filmy a jesť v reštaurácii. Elon Musk ukázal, ako bude vyzerať ďalšia kapitola ľudstva

businessinsider.com
Príbehy
0
Komentovať (0)