foto: TASR - Jakub Kotian

Zasadnutie Pandemickej komisie prinieslo nové závery.

Počas celého dnešného dňa (11. septembra 2020) zasadala Pandemická komisia, ktorá mala rozhodnúť o ďalšom postupe v boji proti pandémii nového koronavírusu.

Dnes pre televíziu TA3 prezradil štátny tajomník ministerstva zahraničných vecí Martin Klus, že je možné, že našich susedov Rakúsko a Česko možno zaradíme medzi zoznam červených krajín. Aj o tom dnes rozhodovala Pandemická komisia. Na tlačovej konferencii o výsledkoch informoval minister zdravotníctva, Marek Krajčí.

O čom dnes rozhodla Pandemická komisia?

  • Minister zdravotníctva Marek Krajčí informoval, že na Slovensku už máme 5 červených zón, do ktorých patrí Bratislava, Nitra, Tvrdošín, Michalovce a Stará Ľubovňa.
  • Na zoznam oranžových okresov patria Malacky, Pezinok, Senec, Nové Zámky, Šaľa, Trenčín, Púchov, Považská Bystrica, Liptovský Mikuláš, Sabinov, Prešov a Vranov nad Topľou.
  • Druhú vlnu spúšťajú podľa ministra kontakty mladých ľudí, ktorí pandémiu donášajú z cudzích krajín či lokálnych podujatí, diskoték a barov.
  • Oddnes pridala pandemická komisia do zoznamu červených zón nové oblasti zo susediacich krajín, ktorými sú: Rakúsko (Viedeň, Tirolsko, Vorarlberg), Česko (Praha, Stredočeský kraj, Jihočeský kraj, Jihomoravský kraj, Karlovarský kraj, Kraj Vysočina, Kralovehradecký kraj, Liberecký kraj, Pardubický kraj, Plzenský kraj), Maďarsko (Budapešť, Fejér, Hajdúbihar, Pest), Poľsko (Malopoľské vojvodstvo).
  • Pandemická komisia navrhne na Ústredný krízový štáb SR uzatvorenie hraníc s Ukrajinou, pridanie na zoznamu rizikových (červených) krajín Českú republiku, do zoznamu krajín s nepriaznivou prognózou Rakúsko a Maďarsko a na zoznam menej rizikových krajín Švédsko, Bulharsko a Kanadu.

Nové opatrenia od 16.9.2020

Od stredy 16. septembra bude zakázané organizovať hromadné podujatia v prevádzkach verejného stravovania a v ubytovacích zariadeniach, výnimkou sú svadby a posedenia po pohreboch.

Nové podmienky majú aj športové kempy. Bude sa vyžadovať negatívny test na nový koronavírus nie starší ako 96 hodín, zároveň však nemôže účastník prejavovať žiadne príznaky respiračného ochorenia. Osoby v športovom kempe počas jeho konania musia dodržiavať spoločnú izoláciu.

Povinnosť nosiť rúška aj v školách u žiakov druhého stupňa, na stredných a vysokých školách by sa mala predĺžiť minimálne do konca septembra 2020. V školách na prvom stupni bude nosenie rúšok vysoko odporúčané.

Nové opatrenia od 1.10.2020

Podmienky pre organizovanie hromadných podujatí sa majú na Slovensku od októbra opäť sprísniť. V exteriéri sa ich v zelených okresoch bude môcť zúčastniť najviac 200 ľudí, v interiéri 100. V oranžových a červených okresoch budú môcť mať exteriérové podujatia 100 a interiérové 50 účastníkov. Takáto situácia má byť aj v hlavnom meste Bratislava. Účasť na svadbách sa má obmedziť na 30 ľudí.

Pandemická komisia vlády SR odporúča zákaz návštev v domovoch sociálnej starostlivosti v červených a oranžových okresoch Slovenska. Rovnako odporúča neorganizovať v týchto oblastiach rodinné oslavy. Seniorom tiež odporúča nechať sa očkovať proti chrípke a pneumokokovým ochoreniam.

0
Uložiť článok
Komentovať