Foto: TASR - Pavel Neubauer

Traja diplomati musia odísť.

Situácia okolo ultimáta, ktoré dalo Česko Rusku, vypovedá o úrovni vzťahov, ktoré už pred vyhosťovaním diplomatov neboli dobré a teraz sa blíži k ich kompletnému zrúteniu. Na štvrtkovom vyhlásení premiéra Eduarda Hegera odznelo, že situácia v geopolitickom priestore je kritická. 

Diplomati musia opustiť Slovensko

Premiér opätovne vyjadril solidaritu a podporu Českej republike a vyhlásil, že traja zástupcovia ruskej diplomatickej misie musia opustiť územie Slovenskej republiky do siedmych dní.

Slovensko tak reaguje na udalosti v Českej republike. Premiér o tom informoval vo štvrtkovom vyhlásení v prítomnosti ministra obrany Jaroslava Naďa a ministra zahraničných vecí Ivana Korčoka. Šéf diplomacie očakáva adekvátnu reakciu Ruskej federácie.

“Slovenská republika potvrdzuje svoj záujem o budovanie vzťahov s Ruskou federáciou, ktoré budú založené na vzájomnom rešpekte. Zároveň očakávame, že k tomu prispejú zástupcovia diplomacie ruskej misie, ktorí budú rešpektovať princípy správania založené na príslušných medzinárodných dohovoroch,” vyhlásil premiér.

Česko vyhostilo 18 diplomatov

Rozhodnutiu o vyhostení podľa premiéra predchádzalo dôkladné vyhodnotenie informácií našich spravodajských služieb. Česká republika vyhostila 18 pracovníkov ruskej ambasády v Prahe, ktorí boli identifikovaní ako dôstojníci tajných služieb.

Vyhostenie súvisí s výbuchom muničných skladov vo Vrběticiach v roku 2014, do ktorého boli zrejme zapojení ruskí agenti. Rusko ako odvetu oznámilo vyhostenie 20 zamestnancov ambasády Českej republiky v Moskve.

Český premiér Andrej Babiš v pondelok (19. 4.) informoval, že išlo o útok na tovar bulharského obchodníka, a nie o akciu namierenú voči Českej republike. Dodal, že nie je prijateľné, aby agenti robili takéto operácie na území zvrchovaného štátu.

0
Uložiť článok
Komentovať