Platby kartou sa stali bežnou súčasťou našich životov.

Pred pár rokmi ich mali iba „vyvolení“ ľudia, ostatní sme pri sebe neustále nosili hotovosť. Dnes sa však často čudujeme, keď prídeme do predajne, a nedá sa v nej platiť kartou. Doba sa proste pohla a naše peňaženky sa presunuli na jedno miesto, v podobe plastovej kartičky. Ani platba kartou však niekedy nie je tou najbezpečnejšou voľbou. Objavujú sa mnohé prípady, kedy boli karty zneužité. Najmä ich bezkontaktná možnosť platby. Google však prišiel s novinkou, ktorá by aj tieto problémy mohla bezpečne vyriešiť. Ide o Google Pay.

Slovensko sa môže pýšiť titulom, že patrí medzi prvé krajiny sveta, kde sa oficiálne spustila inovatívna služba Google Pay. Ak nie ste úplne v obraze, o čo ide, skúsime vám to v skratke vysvetliť. Google Pay je komplexné riešenie, ktoré spája projekty ako Google Wallet a Android Pay. Je to riešenie rýchlych platieb, ktoré fungujú prostredníctvom vášho smartfónu. Ten však potrebuje verziu Androidu minimálne 4.4 a vyšší, a samozrejme, NFC pripojenie pre bezproblémové bezkontaktné prebehnutie platby. Ak takýmto mobilom disponujete, už dnes môžete týmto spôsobom platiť na Slovensku na vyše 43-tisíc miestach.

Prečo je Google Pay bezpečným spôsobom platby?

Na používanie nových platieb si stačí stiahnuť aplikáciu Google Pay z oficiálneho obchodu a následne s ňou spárovať kreditné alebo debetné karty podporovaných bánk. Zatiaľ sú nimi Slovenská sporiteľňa, Poštová banka, J&T či mBank.

Služba využíva všetky bezpečnostné prvky poskytované bankou a dopĺňa ich o ďalšie. Pri platbe v obchodoch tak aplikácia vygeneruje zakaždým jedinečné virtuálne číslo účtu a jednorázový bezpečnostný kód, ktorý ju spojí s bankovým účtom používateľa.

Ide o bezpečnostné riešenie, ktorá sa vyhýba priamemu odosielaniu presného čísla karty. Pri platbe v obchode už len stačí prebudiť smartfón a priložiť ho k terminálu. Pri platbách nad 20€ už bude potrebné aj zariadenie odomknúť. Používateľ tak musí mať nastavený odomykací vzor, pin či biometrické odomknutie (odtlačok, tvár) inak platba nebude možná.

Po prvom mesiaci je jasné, že trend bezkontaktných platieb sa bude uberať smerom Google Pay. Za toto obdobie sa na Slovensku zaregistrovalo už vyše 3000 používateľov, ktorí cez službu Google Pay zaplatili už 750-tisíc eur. Celkom vysoká suma za takú krátku dobu, nemyslíte?

Mobilné zariadenia

Ako sme spomínali vyššie, nie každý smartfón podporuje túto službu. Rozhodli sme sa preto spraviť prehľad zariadení, ktoré Google Pay podporujú. Kontaktovali sme značku Motorola, ktorá sa prednedávnom spojila s Lenovom, aby využili všetky výhody a vytvorili jeden silný a spoľahlivý technologický brand. Podľa nás veľmi zaujímavý krok, o ktorom ste doteraz mnohí ani len netušili. Vybrali sme pre vás 7 modelov smartfónov, ktoré službu Google Pay podporujú.

Ak si myslíte, že táto služba sa dá využiť len pri mobiloch vyššej triedy, mýlite sa. Motorola predstavila smartfóny za rozumnú cenu, ktorú túto službu podporujú.

Motorola Moto E4 Single SIM

Motorola Moto E4 plus

Motorola Moto G5 Plus

Motorola Moto g5s

Moto g5s plus

Motorola Moto X4

Moto z2 play

 

Článok vznikol v spolupráci so spoločnosťou Motorola
Uložiť článok

Najnovšie články