Teplotné anomálie za celý tento mesiac vykazujú v takmer celej Európe záporné hodnoty. Znamená to to, že teploty za prvých 18. októbrových dní boli v Európe pod hranicou mesačného priemeru.


Na našom území sa teploty počas prvých dvoch októbrových dekád pohybovali zhruba o 2°C pod hranicou dlhodobého priemeru a štatistiky rozhodne nevylepšia ani nasledujúce dni. Počasie sa zhorší, poriadne sa rozprší a na hory sa vráti sneh.

O výdatný dážď sa postará tlaková níž

Počasie už v týchto chvíľach ovplyvňuje na našom území oklúzny front. Ten dnes prinesie zrážky predovšetkým do oblasti severozápadného Slovenska. Tento front je však spojený s výrazným systémom, ktorý sa tiahne z Álp, cez Balkán, Stredozemné more až nad Španielsko. Touto svojou polohou blokuje prílev teplejšieho vzduchu do celej Európy. Teplý vzduch tak nedokáže prekonať Stredozemné more.

Európa sa tak stále nachádza v chladnejšom a vlhšom vzduchu. Počas nasledujúcich dní sa nad Nemeckom prehĺbi nová tlaková níž, ktorá sa presunie nad nemecko-poľské pohraničie, kde sa usadí.

Okolo tejto tlakovej níže sa proti smeru hodinových ručičiek bude otáčať rozsiahle zrážkové pole, ktoré zasiahne aj naše územie a prinesie výdatné zrážky. Tie vo štvrtok a v piatok zasiahnu predovšetkým západnú polovicu územia a v piatok a v sobotu východnú polovicu.

Výdatne zaprší v mnohých štátoch

Tlaková níž bude prinášať výrazné zrážky nielen ku nám, ale aj do mnohých ďalších štátov Európy. Naše územie by malo patriť k tým najviac zasiahnutým. Do soboty môže na našom území spadnúť až okolo 50 litrov zrážok na meter štvorcový pôdy. V horských oblastiach to však môže byť až okolo 70 mm.

Na horách sa postupne ochladí a hranica sneženia sa bude pohybovať okolo výšky 1500 metrov. Sneh napadne predovšetkým na hrebeňoch Tatier, ale v Alpách sa nový sneh očakáva už od 1100 metrov. Tu môže napadnúť aj pol metra čerstvého snehu.

Počasie sa upokojí cez víkend

Počas soboty sa začne zrážkové pásmo odsúvať smerom na východ a od západu budú zrážky ustávať. V sobotu je na západe šanca aj na trochu slnka. Počasie sa na celom území upokojí v nedeľu a na juhu sa môže ukázať aj slnko.

iMeteo.sk
Príbehy
0
Komentovať (0)