Foto: archív Scribo

Scribo je projekt mladých Slovákov, vďaka ktorému aj my môžeme prispieť k menšej produkcii plastového odpadu.

Ak chceme docieliť ekologickú zmenu, základom je začať. Skvelým príkladom toho sú mladí študenti z gymnázia v Košiciach, ktorí založili študentskú firmu zameranú na výrobu bezodpadových popisovačov. S ich projektom sa im podarilo stať sa najlepšou študentskou firmou na Slovensku a víťazmi slovenského kola Social Innovation Relay, odkiaľ mieria ešte ďalej. Prečo môže byť aj výmena klasických fixiek správnym krokom vpred? 

Vedeli ste, že vysychajúce fixky produkujú celosvetovo 700-tisíc ton odpadu ročne? Alebo že každý rok končí až 35 miliárd plastových fixiek na biele tabule v koši bez recyklácie? Je to vysoké číslo, o ktoré sa zaslúžime aj my, napríklad pri písaní na tabulu v škole či práci.

Foto: archív Scribo

Ekologické popisovače bez odpadu či zápachu

Košickí študenti sa chytili tohto problému v rámci svojej študentskej firmy, vďaka ktorej môžeme my všetci prispieť k zmene. “V dnešnej dobe spoločnosť bojuje s problémom plastov, a preto sme sa aj my zamerali na vyriešenie tohto problému,” prezradila Gréta Sotáková z tímu Scribo.

Vyvinuli ekologické popisovače na biele tabule, ktoré sa písaním spotrebujú úplne celé, a tak po nich nezostáva žiaden zbytočný plastový odpad. Popisovače si vyrábajú sami ručne recykláciou odpadu voskových tlačiarní a okrem toho, že sú ekologické, nikdy sa vám pri nich nestane, že by vám vyschli. Ďalšou výhodou je, že nezapáchajú, na rozdiel od obyčajných fixiek.

Rozhodli sa prispieť k zmene

“Príležitosť na založenie našej študentskej firmy sme dostali v rámci predmetu aplikovanej ekonómie pod záštitou neziskovej organizácie Junior Achievement Slovensko, ako je zvykom na našej škole každý rok pre tretí ročník. Študentské firmy sa zakladajú vždy v septembri a počas celého školského roka simulujú chod reálnej firmy,” priblížila Gréta ich vznik.

Foto: archív Scribo

Zožali úspech a môžu dosiahnuť ešte viac

Študentskú firmu Scribo tvorí 20 členov. Prácu majú rozdelenú v rámci štyroch oddelení, a to na marketing, financie, výrobu a ľudské zdroje. “Každý má od začiatku presne definovanú svoju úlohu na základe jeho schopností, zručností a záujmov.”

Za svoj originálny a prospešný nápad sa stala najlepšou študentskou firmou na Slovensku a taktiež víťazom slovenského kola Social Innovation Relay. V oboch prípadoch študenti postúpili do medzinárodného finále.

Gréta dodáva, že vždy dúfali v úspešné prezentovanie ich práce a rovnako aj gymnázia. “Z každej výhry sme boli milo prekvapení, avšak našou ambíciou je aj zvíťaziť na medzinárodnom finále Company of the Year Competition, kde sa stretnú študentské firmy z celej Európy.”

Foto: archív Scribo

Zo študentského projektu reálna firma, ktorú Slovensko potrebuje

Študenti chcú pokračovať vo svojom projekte aj naďalej. “Po skončení obdobia študentskej firmy si plánujeme založiť reálnu firmu a pokračovať tak v podnikaní. Aj preto sme spustili crowdfundingovú kampaň na Startlabe, ktorou sa snažíme získať prostriedky na financovanie ďalšieho fungovania firmy. Okrem predaja Scribo Markrov však plánujeme sortiment rozširovať.”

Okrem toho, že sa im podarilo dosiahnuť úspechy, vďaka fungovaniu svojej študentskej firmy získali aj množstvo skúseností do budúcna. “V priebehu tohto roka sa naskytlo mnoho nečakaných problémov, ktoré sme museli riešiť za pochodu. Všetkých nás to naučilo lepšie pracovať v tíme, komunikovať medzi sebou a taktiež byť flexibilní, nakoľko sme sa museli prispôsobovať rôznym situáciám, ktoré nám pandémia priniesla.” 

Scribo a podobné projekty sú na Slovensku veľmi potrebné a dôležité. Preto je skvelé, že sa im venujú už študenti počas svojho štúdia a v rámci študentských firiem, z ktorých, ako to vidíme aj v tomto prípade, môže vzniknúť niečo s dlhodobejšou perspektívou.

Foto: archív Scribo

Podporiť študentov môžeme všetci

Ak by ste chceli študentskú firmu Scribo podporiť v ich ďalšej činnosti, môžete tak urobiť v kampani na Startlabe. Aby čo najviac škôl a firiem mohlo písať zeleno pomocou popisovačov Scribo, potrebujú študenti investovať do výrobnej technológie.

Vyzbierané peniaze budú použité na zhotovenie foriem pre vylievanie viacerých popisovačov naraz, nákup techniky pre výrobný proces váženia, topenia a lakovania a zaobstaranie šitia Scribo handričiek.

Ekologické popisovače, ktorých používaním pomáhate zabrániť vzniku až 16 ton odpadu ročne, si môžete zakúpiť aj na oficiálnej stránke Scribo a nezabudnite sledovať ambicióznych študentov aj na Facebooku či Instagrame.

0
Uložiť článok
Komentovať