Ilustračná foto: TASR, Unsplash

Na Slovensku nič nové...

Aj napriek tomu, že žijeme v 21. storočí, nie sú základné ľudské práva priznávané všetkým skupinám rovnako. Aj Slovensko už niekoľko rokov bojuje s predsudkami voči minoritným skupinám, vlna hejtu sa však najčastejšie objavuje na sociálnych sieťach v súvislosti s členmi LGBTI komunít. Zmena je zatiaľ v nedohľadne a nedopomôže k nej ani slovenská katolícka cirkev, ktorá voči inak orientovaným mužom a ženám neustále „bojuje“.

„Slobody, práva a sebaurčenie. Poradenstvo pre mužov a ženy, ktorí prežívajú neželané sexuálne príťažlivosti a rodovú neistotu,“ je názov konferencie, ktorú v týchto dňoch organizuje Medzinárodná federácia pre slobodu voľby terapie a sprevádzania (IFTCC).

Nielen zameranie tejto konferencie mnohých zarazí, ale aj fakt, že jedným z jej podporovateľov je aj Konferencia biskupov Slovenska (KBS). Tá dokonca na túto online konferenciu všetkých pozýva a s príhovorom v jej úvode vystúpila aj poslankyňa NR SR Anna Záborská z hnutia OĽaNO.

Na snímke poslankyňa NR SR Anna Záborská. Foto: TASR (Jakub Kotian)

Reklama na liečenie homosexuality

Za názvom témy konferencie sa skrýva kontroverzná konverzná terapia, ktorá bola v mnohých častiach sveta, vrátane krajín Európskej únie, zakázaná, prípadne boli jej členské štáty Európskym parlamentom vyzvané na jej zákaz. No zatiaľ čo v ostatných progresívnych krajinách (ku ktorým sa často snaží hlásiť aj tá naša) sa s konverznými terapiami končí, na Slovensku stopku zatiaľ, aj kvôli podpore zo strany cirkvi, nedostávajú. Teda aspoň nie priamo.

Najnovšie slovenskú verejnosť pobúrila práve KBS, ktorá konferenciu s témami o konverzii sexuality homosexuálov propaguje aj na svojom webe v sekcii s tlačovými správami.

Pozvánka na konverznú terapiu. Foto: TK KBS

„Ide o vysoko odbornú, ale aj ľudsky hlbokú konferenciu. Prináša aktuálne a vedecky fundované informácie a poznatky podávané odborníkmi z celého sveta z oblasti medicíny, psychológie a pastorácie,“ uvádza Tlačová kancelária KBS z vyjadrenia predsedu Občianskeho združenia Priestor prijatia Mária Parohu.

Konverzné terapie majú za úlohu prerientovať homosexuálne orientovaných jedincov na heterosexuálov. Svedectvá z obdobných „liečení“, ako ich niektoré organizujúce spoločnosti označujú, však hovoria o tom, že viac ako o liečenie pri nich ide skôr o mučenie a zapieranie samého seba.

Snahy o zmenu osobností aj mučenie

Účastníkov terapií mali konverzní „liečitelia“ pripútavať k stoličkám, premietať im zábery milujúcich sa homosexuálov a nútiť ich spájať si tieto obrazy s bolesťou. Na iných terapiách zas mali účastníkov nútiť chodiť iným spôsobom alebo zmeniť spôsob, akým sa vyjadrujú, sumarizuje web Startitup. V mnohých ďalších svedectvách však boli opísané aj elektrošoky, či mlátenie „chorých“ homosexuálov a mnohé ďalšie praktiky, ktorými chceli z homosexuálou ich sexuálnu orientáciu dostať von.

Ilustračná foto: Unsplash

Takýto spôsob, liečby homosexuálnej orientácie na heterosexuálnu, samozrejme, nie je možný a ani nikdy nebude. Homosexuáli sú totiž rovnakí ľudia, ako heterosexuáli. Konverzné terapie sú teda len propagandistickým nástrojom, po ktorom k vyliečeniu nedochádza a jediné, čo si účastníci terapií (často sú na ne prihlasovaní z donútenia vlastnou rodinou) z „liečenia“ odnášajú, sú zhoršené psychické problémy, depresie a fyzické zranenia.

Krajiny EÚ konverzné terapie zakazujú

Ani svedectvá homosexuálov, ktorí konverzné terapie zažili na vlastnej koži, však ortodoxne veriacu verejnosť nepresviedčajú o podvodných praktikách podobných prednášok. A jedna taká sa v týchto dňoch koná aj s podporou poslankyne NR SR aj na Slovensku. Zarážajúce však je, že kdekoľvek inde na svete, podobné terapie zakazujú, pretože porušujú ľudské práve a sú spájané s týraním ich účastníkov.

Terapiu doposiaľ z európskych krajín úplne zakázalo Nemecko, Švajčiarsko, Marta či dokonca Albánsko. Čiastočne zakázaná a regulovaná je vo Veľkej Británii, v Nórsku, Rakúsku a Francúzsku. V Kanade platí úplný alebo čiastočný zákaz, rovnako tak je to aj v prípade Spojených štátov amerických. Na Slovensku však očividne podporu má a aj v ostatných okolitých štátoch.

SNSĽP: Propagácia takýchto podujatí je nebezpečná

Na to, že KBS propaguje prostredníctvom svojej tlačovej kancelárie on-line konferenciu zameranú na tému konverznej terapie, upozornilo aj Slovenské národné stredisko pre ľudské práva (SNSĽP), píše TASR. SNSĽP upozornilo na možné dôsledky propagácie tejto konferencie v oblasti dodržiavania zásady rovnakého zaobchádzania s osobami s inou ako heterosexuálnou orientáciou.

Ilustračná foto: Unsplash

Ako uviedli, z medzinárodných predpisov a z členstva v Európskej únii vyplýva pre Slovenskú republiku záväzok zabezpečiť, aby boli odstránené všetky formy diskriminácie z dôvodov, medzi ktoré patrí aj sexuálna orientácia. A práve tento záväzok premietnutý do slovenského antidiskriminačného zákona vyžaduje dodržiavanie zásady rovnakého zaobchádzania s osobami rôznej sexuálnej orientácie a zákaz ich diskriminácie.

Napriek tomu, že podujatie, ktoré propaguje KBS prostredníctvom svojej tlačovej kancelárie, pôsobí dojmom pomoci ľuďom s inou ako heterosexuálnou orientáciou, v skutočnosti túto sexuálnu orientáciu označuje ako niečo neželané, obťažujúce, niečo, čo je potrebné zmeniť.

Vzhľadom na vplyv, ktorý môže mať KBS na veriacich vyznávajúcich katolícku vieru, považuje SNSĽP propagáciu takýchto podujatí za nebezpečnú, s potenciálom prispieť k diskriminácii osôb s inou ako heterosexuálnou orientáciou v rôznych oblastiach života.

SNSĽPa, ako národný antidiskriminačný orgán, preto vyzvalo KBS, aby odstránila správu o konferencii zameranej na tému konverznej terapie z internetovej stránky svojej tlačovej kancelárie. To sa však nestalo a k správe sa dá stále dostať.

Terapie sú zakázané, náboženské organizácie našli iný spôsob

Nielen SDSĽ však propagáciu konferencie odsúdila. Vo svojom blogovom príspevku na webe denníka SME, teológ a publicista Ondrej Prostredník uviedol, že „zo spôsobu, ako táto organizácia hovorí o sexuálnej orientácii a možnosti jej zmeny terapiou je zrejmé, že jej protagonisti neuznávajú všeobecnú vedeckú zhodu na tom, že sexuálnu orientáciu si človek nevyberá a nie je možné zmeniť ju akoukoľvek terapiou.“

Ako ďalej upozornil, aj napriek tomu, že konverzné terapie boli v mnohých kútoch sveta zakázané, „živnú pôdu“ aj naďalej nachádzajú prostredníctvom náboženských organizácií. Tie konverzné terapie ponúkajú skrytým spôsobom a medzi takéto organizácie podľa Prostredníka patrí aj IFTCC, „ktorej najnovšiu aktivitu na Slovensku propaguje Konferencia biskupov Slovenska prostredníctvom svojej tlačovej kancelárie.“

KBS nie je organizátorom podujatia

KBS sa však voči kritike propagovania konverznej terapie ohradila a podľa Denníka N tvrdí, že nie je organizátorom podujatia. Ako uviedol vo vyjadrení pre Denník N hovorca KBS Martin Kramara, pozvánku zverejnili preto, lebo o nej informovalo občianske združenie Priestor prijatia. O podujatí nemajú mať dokonca ani viac informácií, než obsahuje pozvánka, tvrdí Kramara.

Hovorca KBS Martin Krama. Foto: TASR (Vladimír Miček)

Na konferencii okrem Záborskej nevystúpi žiadny iný Slovák, len zahraniční hostia, uvádza portál Startitup. Predánšajúcou má byť napríklad Ann Gillies, ktorá tvrdí, že jej synovi sa podarilo vyliečiť z homosexuality. Ďalšími hosťami sú udajní vyliečení homosexuáli Michael Gasparro a Elizabeth Woning, či bývalý transexuál Walt Heyer, ktorý absolvoval zmenu pohlavia a potom podstúpil ďalšiu, po ktorej sa z neho opäť stal muž. Chýbať ale nebudú ani prednášajúci, ktorí v krajine svojej pôsobonosti konverzné terapie prevádzkujú či propagujú.

CTV News, TASR, Denník N, SME, TK KBS, Startitup, The Conversation, The New York Times
Uložiť článok

Najnovšie články