Ilustračné foto: Unsplash

Zamysleli ste sa niekedy nad tým, čo sa ukrýva za poštovou adresou 999 99, na ktorú tieto listy smerujú?

Množstvo detí trávi svoje predvianočné obdobie písaním listu Ježiškovi, v ktorom sa mu môžu zveriť so svojimi najtajnejšími prianiami. Tieto zásielky potom smerujú na tajomnú adresu, ktorá sídli v obci pri Žiline. Prinášame niekoľko zaujímavostí o Vianočnej pošte, ktoré vás prekvapia a vyčarujú úsmev na tvári v tieto sviatočné chvíle. Informácie a tlačové správy nám poskytla hovorkyňa Slovenskej pošty, Iveta Dorčáková. 

K tomu správnemu kúzlu Vianoc nepochybne patria aj zvyky, ktoré už roky dodržiavame. Dôležité sú predovšetkým pre tých najmenších, s ktorými sa spájajú aj s niečím zázračným. Množstvo z nás určite rado spomína na obdobie, kedy sme sa tešili najmä na príchod Ježiška. Vianoce sú predovšetkým o rodine a priateľoch, no toto čaro sa z nich nemusí vytratiť.

Ilustračná foto: Unsplash

Napriek tomu, že bol tento rok náročný, list Ježiškovi mohlo znova poslať každé dieťa, alebo aj dospelí. 22. ročník Vianočnej pošty priniesol možnosť znova odoslať svoje želanie, odkaz, poďakovanie alebo vianočnú pohľadnicu na adresu 999 99. Kam sa skutočne tieto listy dostanú? Keďže žijeme v dobe moderných technológií, Ježiško prijímal poštu aj cez aplikáciu.

Prvý list Ježiškovi prišiel už v júli

Poštová adresa 999 99 sídli v Rajeckej Lesnej pri Žiline. Ročne sem smerujú tisíce vianočných listov a nielen zo Slovenska. Tento rok dominovali adresáti, okrem Slovenska, aj z Čiech, Ruska, Nemecka, Veľkej Británie a Japonska. Možno vás prekvapí fakt, že prvý list od slovenského adresáta prišiel Ježiškovi už 16. júla a zo zahraničia v polovici augusta. Netrpezliví nadšenci Vianočnej pošty si nenechávajú túto dôležitú úlohu na poslednú chvíľu a aby sa uistili, že list dorazí včas, posielajú ich so svojimi želaniami s predstihom.

Jednu z výnimočných kresieb adresovaných Ježiškovi navyše uvidíme zhmotnenú aj na poštových známkach.

“Ako každý rok, aj tento z množstva krásnej korešpondencie vyberieme kresbu, ktorá bude námetom pre poštovú známku, čo budúci rok uvidí celý svet,“ povedal predseda predstavenstva Slovenskej pošty Martin Ľupták.

Ilustračná foto: Unsplash

Generálny riaditeľ Poštovej banky Andrej Zaťko zdôrazňuje aj to, aké môže byť počas tohto roka predovšetkým vianočné obdobie pre množstvo ľudí náročné, plné neistoty a strachu o zdravie blízkych.

“Pri písaní listov Ježiškovi máme šancu zastaviť sa a zamyslieť, čo je v našich životoch naozaj hodnotné a čo sa hodnotne iba tvári, na čom naozaj záleží a čo je pre nás tým najväčším darom,“ uviedol.

Na slovenskú adresu chodia listy z Taiwanu, Hongkongu aj Ruska

Vianočná pošta je tu pre nás už od roku 1999. Za 22 rokov prišli na adresu Ježiška už takmer 2 milióny listov. Ich odosielateľmi však nie sú iba deti zo Slovenska. Najčastejšími odosielateľmi sú podľa informácií Slovenskej pošty deti zo Slovenska, Taiwanu, Hongkongu, Českej republiky a Ruska. Naša adresa “slovenského” Ježiška je teda skutočne známa po celom svete.

Deti si pri písaní listu dávajú častokrát skutočne záležať. Najdlhší list, ktorý prišiel na adresu 999 99 mal až 20 metrov. Poslali ho deti zo ZŠ a MŠ Horná Ždaňa. Ak ste aj vy túžili pokračovať v tejto krásnej tradícii, nemusíte sa obávať kvôli svojmu veku. Ani zďaleka nie je pravidlom, že listy posielajú iba deti. Podľa informácií Slovenskej pošty, najstaršou fanúšičkou, ktorá poslala Ježiškovi svoju kresbu, je 97-ročná pani Anna z denného stacionára v Margecanoch.

Ilustračná foto: Unsplash

Tento rok poslalo list Ježiškovi tisíce ľudí z rôznych krajín sveta

Napriek tomu, že je tento rok v mnohom iný, kúzlo Vianočnej pošty zostalo istotou pre mnohých. K 15. decembru Slovenská pošta spracovala viac ako 75-tisíc zásielok. Dá sa teda predpokladať, že kompletné čísla budú podobne vysoké, než po minulé roky. Zo zahraničia bolo z nich zaslaných 924 listov z 35 krajín sveta. Okrem toho pošta spracovala aj 164 zásielok pre nevidiacich.

Zaujímavosťou je, že Ježiško neodpisuje na listy iba v slovenčine, ale aj v angličtine alebo Braillovým písmom. Vďaka tomu je táto príjemná predvianočná aktivita dostupná skutočne pre všetkých a dodá sviatkom to skutočné kúzlo, na ktoré často možno aj zabúdame. 22. ročník Vianočnej pošty organizuje Slovenská pošta v spolupráci s Poštovou bankou.

0
Uložiť článok
Komentovať ( 0 )