Foto: facebook.com( běhej.com)

Slovenke sa podarilo zlomiť svetový rekord v behu na takmer 5-tisíc kilometrov.

Bežecké maratóny sú náročné jednak na prípravu, ale aj na samotné zvládnutie preteku. Za najnáročnejšie bežecké podujatie je považovaný 3100 míľový beh v New Yorku, teda bežci musia zvládnuť 4988 kilometrov. 

Kaneenika Janáková je 48-ročná Bratislavčanka, ktorá sa nielen môže pochváliť úspešným dokončením maratónu, no aj tým, že do cieľa prišla už za 48 dní 14 hodín a 24 minút a 10 sekúnd, čím sa jej podarilo pokoriť ženský svetový rekord, a to dokonca o viac ako 17 hodín.

Denne zabehla približne 102 kilometrov a v celkovom poradí tak skončila druhá za 51-ročným ruským bežcom Vasu Duzhiy. Janáková počas svojej bežeckej kariéry absolvovala už niekoľko takýchto behov – 15 viacdňových behov a 32 ultra behov. Na Slovensku je držiteľkou niekoľkých rekordov.

Beh organizuje Sri Chinmoy Marathon Team a jeho náročnosť je preukázaná hneď v niekoľkých smeroch. Na to,aby ste ho absolvovali, musíte trasu ubehnúť v časovom limite 52 dní, z čoho vychádza, že každý deň musí bežec prekonať aspoň 96 kilometrov. Kým väčšina ľudí ešte spí, bežci sa už pripravujú, pretože ich deň začína štartom o 6 ráno. Rovnako je to aj večer, keď sa všetci ukladajú do postele, no bežci krúžia až do polnoci. Prekonávajú teda obrovskú únavu po 18 hodín behu a zároveň aj nedostatok spánku. Aj preto ho zatiaľ dokončilo len 40 ľudí, pričom až 5 z nich boli Slováci.

Na 21. ročníku maratónu sa predstavilo 10 bežcov, ktorí denne museli prekonávať extrémne horúčavy, teploty dosahovali až 35°, vlhkosť, vietor a dážď. Celé dni krúžili okolo strednej školy Thomasa Edisona v časti Queens a každý deň prebehli približne 100 okruhov.

Pozri aj: 10 úžasných športových momentov, ktoré premenili tvár športu a zmenili celý svet 

behej.com
Príbehy
0
Komentovať (0)