siphotos.tumblr.com

Najzaujímavejšie informácie zo sveta zvierat, z najrôznejších krajín, prírody, vesmíru. Veci, ktoré ste nevedeli o zdraví, jedle, správaní a o mnohých ďalších témach. To všetko sa vám v našich faktoch pokúšame priniesť každý deň. O čom to bude dnes?

Šport nám ponúka mnoho historických momentov, skvelé zákroky alebo neuveriteľné výkony rôznych atlétov. To ale nie je všetko, existujú chvíle, v ktorých išlo o mnoho viac ako o krásny gól alebo nový časový rekord. Takéto chvíle zmenili vývoj nie len športu, ale aj celého sveta a postoj ľudí k rôznym etnickým skupinám.

Ragby a politický systém apartheid

abc.net.au

Politický systém apartheid, ktorý rozdeľoval obyvateľov rôznych rás na jednotlivé časti v Južnej Afrike, mal veľký dopad na politickú a sociálnu infraštruktúru ešte dlho po tom, ako tento systém skončil v roku 1993. O dva roky neskôr, keď juhoafrický tím Springboks, porazil na svetovom šampionáte v ragby novozélandský tím All Blacks, nastal rozhodujúci moment, ktorý mal priniesť jednotnosť a uvoľniť zostatkové napätie medzi rasami. Po tomto veľkom zápase si prezident Južnej Afriky, Nelson Mandela dokonca podal ruku s kapitánom tímu Springboks, Francois Pienaar.

Jesse Owens sa postavil proti nacistickému Nemecku

parade.com

V roku 1936 mali byť Olympíjske hry v Berlíne určitou propagandou Hitlera a toho, prečo je árijská rasa nadradená ostatným. Americký atlét Jesse Owens sa ale rozhodol hrdo bojovať za svoju rasu a nenechal sa zahanbiť. Owensovi sa na týchto Olympijskych hrách podarilo vyhrať až štyri zlaté medaile a počas toho, ako stál na stupni víťazov za skok do diaľky, vznikla fotografia, na ktorej Owens salutuje. Táto fotografia zachytáva jeden z najsilnejších momentov v histórií športu.

Keď sa Owens vrátil späť do Ameriky, obdržal veľkú vďaku od mnohých fanúšikov každej rasy, jedine vtedajší prezident Spojených štátov, Franklin D. Roosevelt jeho úspech ignoroval, pretože nechcel zagratulovať čiernemu mužovi. Owens neskôr povedal, „Hitler ma neurazil, bol to náš prezident, ktorý ma urazil. Prezident mi neposlal ani telegram.“

Čierna hrdosť (Black Pride) na Olympijských hrách v Mexiku

pinterest.com

Ďalší veľký moment v histórií športu sa stal na olympijských hrách v Mexiku v roku 1968, keď Tommie Smith a John Carlos zdvihli svoje päste ako symbol hnutia Black Pride počas udeľovania medailí za prvé a tretie miesto. Toto gesto spravili počas toho, ako hrala americká národná hymna a obaja niesli odznak Olympijského projektu za ľudské práva. Aj keď strieborný medailista Peter Norman sa ku gestu nepripojil, taktiež niesol odznak Olympijského projektu za ľudské práva, ako znak solidarity voči nerovnosti.

Odchod do dôchodku Lou Gehriga

nydailynews.com

Hviezdny hráč basebalového tímu New York Yankee bol kvôli jeho zhoršenému zdravotnému stavu nútený odísť do dôchodku. V deň nezávislosti sa uskutočnila ceremónia pre odchod tohto legendárneho hráča, pred jeho blízkymi priateľmi a fanúšikmi. Trpel chorobou v dnešnej dobe známou ako ALS, ktorá sa v Amerike dostala meno práve po tomto hráčovi. Prezíva sa Lou Gehrig’s disease (choroba  Lou Gehriga).

Beznohý hráč amerického futbalu

siphotos.tumblr.com

Bobby Martin je meno neobyčajného člena stredoškolského tímu amerického futbalu v roku 2005. Martin sa narodil bez nôh a na beh používal jeho ruky, pretože nemal stehná, nemohol ani nosiť protézu. Ani to ho však nezastavilo pred tým, aby hral tento tvrdý šport.

Muhammad Ali bol zbavený jeho titulu

sports.gunaxin.com

Jedna z najväčších výhier v boxe bola v roku 1965, keď Cassius Clay knokautoval šampióna ťažkej váhy Sonny Listona a prevzal jeho titul. V ďalší deň Clay prehlásil, že odteraz patrí k Islamskému národu (americké združenie moslimov černošského pôvodu) a zmenil svoje meno na Muhammad Ali. Počas náboru do vietnamskej vojny Ali odmietol zúčastniť sa vojny, kvôli jeho vierovyznaniu, kvôli čomu prišiel o svoj titul šampióna.

Jackie Robinson sa dostal do tímu Dodgers

si.com

Boli časy, kedy v mnohých športoch nehrali hráči z rôznych etnických skupín. Jedným z prvých hráčov, ktorému sa podarilo preraziť do najvyššej ligy v baseballe bol Jackie Robinson. Vďaka jeho neustálej snahe a skúsenostiam sa mu podarilo pridať k tímu Dodgers v roku 1947 a stal sa tak prvým čiernym hráčom v hlavnej lige. Počas jeho kariéry dostával výhražné listy a bol ignorovaní ostatnými hráčmi takmer všade, kde hral.

Doživotný zákaz Bena Johnsona

blackincanada.com

Asi každý už počul o kanadskom šprintérovi menom Ben Johnson, ktorý dosiahol veľký úspech na letných olympijských hrách v Soule v roku 1988. Počas týchto hier sa mu podarilo stanoviť svetový rekord a dostal prezývku „ľudská guľka“. Nanešťastie sa z testov neskôr zistilo, že používal steroidy a jeho tituly z rokov 1987 a 1988 mu boli odobraté. O pár rokov neskôr sa mohol vrátiť súťažiť na Olympiáde v Barcelone, kde bol znovu testovaný na steroidy a výsledok bol pozitívny. Po tomto incidente mu bolo doživotne zakázané súťažiť v ďalších súťažiach.

Tiger Woods vyhral Augusta National Golf Club turnaj

augusta.com

Augusta National Golf Club je golfový klub v americkom štáte Georgia, ktorý je známy tým, že v histórii odopieral ľudom čiernej pleti možnosť pridať sa do tohto klubu. Až do roku 1975 nemohli ľudia čiernej rasy hrať na týchto trávnikoch golf a do roku 1990 sa nemohli pridať do klubu. V roku 1997 sa stal Tiger Woods mladým hráčom, ktorý zvíťazil v hlavnom turnaji, keď mal 21 rokov, čo zmenilo vnímanie ľudí čiernej pleti v celej golfovej komunite.

Reggie Bush a odobratie Heismanovej trofeje

scout.com

Reggie Bush bol hráčom amerického futbalu na univerzite USC na pozícii „running backa“ a bol kľúčovým hráčom v mnohých zápasoch, vrátane zápasu proti rivalskej škole UCLA v decembri v roku 2005. V roku 2005 mu bola za skvelú sezónu udelená Heismanova trofej. Po vyšetrovaní NCAA sa v roku 2010 rozhodol, že nemal nárok byť študentským atlétom na USC, a tak sa Reggie Bush stal prvým hráčom v histórii, ktorému bola Heismanova trofej odobraná.

Interez.sk(košo), allday.com
Uložiť článok

Najnovšie články