pixabay.com

Aj vám volalo zvláštne číslo z Mali či Malawi?

Pred mesiacom začali Slovákov bombardovať telefonáty z Afriky. Prezvonenie trvalo iba niekoľko sekúnd, ak ste hovor prijali, na druhej strane sa nikto neozval. Ak by ste na číslo zavolali, vaša faktúra za mobilný telefón by sa mohla navýšiť o niekoľko eur. Aj keď hovory na nejaký čas ustali, opäť sa začali v týchto dňoch objavovať. 

Dnes nás na túto situáciu upozornil náš čitateľ, pričom aj na naše mobily a na mobily našich známych volali podozrivé čísla z Mali, ktoré začínajú telefónnou predvoľbou +223. Portál Živé.sk upozorňuje, že podozrivé hovory prichádzajú aj z afrického Malawi, ktorého predvoľba sa začína +265.

Najlepším riešením je takéto čísla nedvíhať a hlavne na ne spätne nevolať. Ak ste hovor prijali, nemali by ste sa obávať poplatkov, keďže prijatie hovoru zo zahraničia je zadarmo. Problém ale môže nastať, ak by ste na takéto číslo spätne zavolali. Za minútu takéhoto hovoru môžete zaplatiť aj niekoľko eur.

foto: maxpixel.freegreatpicture.com

Slovenskí operátori odporúčajú takéto hovory blokovať, prípadne im ich nahlasovať. Nahlásené číslo operátor zablokuje a už sa nebude môcť dovolať. Čísla sa nedajú blokovať dopredu, takže by ste mali byť opatrní.

Ak vaši blízki žijú či sa nachádzajú v zahraničí, mali by ste mať ich miestne čísla uložené v mobilnom telefóne, aby ste vedeli, že vám volajú práve oni. Polícia Slovenskej republiky ešte minulý mesiac uviedla, že ak by vám aj blízki volali z cudzieho čísla a nedovolali by sa vám, poslali by SMS, že ich máte na toto číslo kontaktovať.

Najlepším riešením je teda triezvy rozum. Nevolajte spätne na čísla zo zahraničia, ktoré nepoznáte. Ušetríte si tak problémy a najmä peniaze.

0
Uložiť článok
Komentovať ( 0 )