Foto: Martin Tuma/ BoysPlayNice

Na Kysuciach sa nachádza jedinečná stavba, ktorej jedinečné riešenie a funkčný dizajn očaria každého milovníka prírody.

Dnes, keď žijeme v „zrýchlenom móde“ mestského života, od deadlinu k deadlinu, potrebujeme občas únik. Únik mimo stres, povinnosti a civilizáciu, späť k nášmu pôvodu.

Dvojica architektov Michiel De Backer a Martin Mikovčák preto postavila na severe Slovenska, v oblasti Kysuce, svoj prvý Ark Shelter. Ide o rekreačnú platformu pre oddych od bežného civilizačného zhonu. Minimalistický a nenápadný objekt zaujme milovníkov prírody, moderného dizajnu a dômyselných riešení.

Objekt na lúke, v blízkosti brehu vodnej nádrže Nová Bystrica, predstavuje riešenie, ktoré vzniklo „na kľúč“ s plne zariadeným interiérom podľa požiadaviek klienta. Čo sa týka priestoru, ten je v tomto prípade celkom flexibilný a z obmedzenej obytnej plochy ťaží maximum. Zaujímavé je, že táto stavba nemá pevné základy, nie je napojená na siete a konštrukcia je na rozdiel od ostatných podobných projektov celodrevená, vrátane nosného rámu.

Foto: Martin Tuma/ BoysPlayNice

„V princípe podobných konceptov vo svete jestvuje viacero. Teší nás, že ten slovenský v ničom nezaostáva. Ba naopak. Z toho čo poznáme, patrí k tým najpremyslenejším a najprepracovanejším riešeniam,” hovoria na margo projektu jeho autori.

Ark Shelter sa vylepšuje už tri roky

Architekti navrhujú, testujú a vylepšujú Ark Shelter posledné tri roky s cieľom navrhnúť komfort v srdci prírody pre nerušený oddych. Ich poslednou kreáciou  je práve model Into the Wild, ktorý je zasadený priamo vo svahu jedného z kysuckých kopcov.

Foto: Martin Tuma/ BoysPlayNice

Minimalistický dizajn stavby má byť nenápadný a nemá odvracať pozornosť od krásnej prírody. Drevená fasáda, veľké okná, čiastočne presklená strecha, nenápadne integrované automatizované systémy pre osvetlenie či vetranie sú architektonickými čerešničkami na torte.

V dome sa cítiš spätý s prírodou

Otvory vo všetkých piatich fasádach, „rámujú“ pohľady ako scénické hry prírody a premietajú ich do interiéru. Či už ide o otváraciu stenu, ktorá fyzicky vpúšťa prírodu do interiéru, predné vykonzolované zasklenie, či kúpeľnovú stenu s mliečnym sklom, na ktorej sa odohráva tieňohra dotýkajúcich sa konárov a meniacich sa siluét lesa. Azda najzaujímavejšie je horizontálne presklenie skyboxu, v ktorom máš pri zaspávaní pocit, že si vonku pod holým nebom.

Foto: Martin Tuma/BoysPlayNice

Obálka sheltru sa svojím low-tech výzorom snaží splynúť s prírodou a zároveň rafinovane ukrýva sofistikované riešenia, ktoré umožňujú variabilnú prácu s priestorom a svetlom. „Baví nás navrhovať detaily, ktoré sa v kľúčových momentoch postupne odhaľujú. Stavba ťa tak neprestane ani po čase nudiť. Túto multifunkčnosť priestorov zabalenú v minimalistickej obálke shelteru ďalej odhaľujú fotky od chalanov z BOYSPLAYNICE,“ dodáva na záver Martin Mikovčák, spoluautor konceptu Ark-shelter.

Tento článok vznikol v spolupráci so StartItUp
0
Uložiť článok
Komentovať ( 0 )