Foto: Instagram/ Museu_izidoroarmacollo

Múzeum voskových figurín Madame Tussauds v Londýne je známe celosvetovo.

Len málokto však vie, že aj v Brazílii sa nachádza jedno výnimočné múzeum voskových figurín. Ľudí zaujalo tým, že škaredšie figuríny v žiadnom inom múzeu nenájdete.

Umelec vytvára tie najhoršie voskové figuríny na svete

Múzeum voskových figurín v Brazílii sa nedávno stalo senzáciou, avšak z iného dôvodu, ako by ste si možno mysleli. Voskové figuríny v ňom sú totiž mimoriadne škaredé. Ich tvorcom je Arlindo Armacollo a jeho prvou „obeťou“ bola Matka Tereza, píše portál The Guardian. V múzeu však nájdete aj Alberta Einsteina, pápeža Jána Pavla II. či Marylin Monroe.

Kým niektorí ľudia sa na figurínach dobre zabávajú, iní autorovo umelecké nadanie bránia a tvrdia, že vytvoriť voskovú figurínu nie je také jednoduché, ako by sa mohlo na prvý pohľad zdať. Reportáž, ktorá vznikla ešte v roku 2015, Arlinda chváli za to, že sa vždy pokúša zachytiť nielen vonkajšiu podobu človeka, ale zároveň aj jeho dušu.

Elvis Presley či Nelson Mandela s peroxidovým účesom

Armacollo svoje diela začal prvýkrát vystavovať ešte pred 6 rokmi, svet sa však o ňom dozvedel len nedávno. Môže za to videoreportáž z jednej z Arlindových výstav, ktorá sa konala v miestnom kostole. Súčasťou výstavy je niekoľko viac či menej bizarných figurín. Autor vytvoril z vosku napríklad Nelsona Mandelu s peroxidovým účesom, malou hlavou a priveľkým telom.

Princezná Diana sa usmieva, ako keby práve videla tú najdesivejšiu vec na svete a Marylin Monroe má tvár, ktorá vyzerá, ako keby sa roztápala a krk, za ktorý by sa nemusel hanbiť žiaden drevorubač. Neďaleko zas postáva Elvis Presley, ktorý by zo svojej voskovej podobizne zrejme tiež nebol príliš nadšený.

Kritika zo strany verejnosti ho netrápi

Keď Arlindove diela videli užívatelia sociálnych sietí, niektorí ich prirovnali k hororu. Ihneď o neho prejavili záujem aj médiá, ktoré s ním chceli urobiť rozhovor. 77-ročný umelec si však z toho ťažkú hlavu nerobí, kritika zo strany verejnosti ho nezaujíma a rozhovory plánuje odmietnuť.

Pre The Guardian sa vyjadril, že voskové diela nevyrába pre peniaze, ale pre potešenie. Nemusí ho teda trápiť, či sa figuríny niekomu páčia alebo nie. Dodáva, že figuríny vyrobil, aby si ich obyvatelia mesta mohli prísť pozrieť. Ak sa niekomu nepáčia, jednoducho sa na ne dívať nemusí.

Každá z voskových figurín je vyrobená približne z 5 kilogramov vosku. Umelé očné buľvy zas Armacollo objednáva z Anglicka. Umelec vyrába najmä figuríny ľudí, ktorí sú mu sympatickí. Ak sa mu niekto prestane páčiť, zo svojej zbierky ho odstráni. Údajne sa chystá vyrobiť aj figurínu brazílskeho prezidenta Bolsonara, chce však ešte chvíľu počkať a uistiť sa, že sa jeho správanie nezmení.

0
Uložiť článok
Komentovať