Situácia na Slovensku sa mierne zlepšuje.

Počet hospitalizovaných pacientov je už niekoľko dní pod hranicou tritisíc. Ak sa udrží pozitívny vývoj poklesu v číslach, postupne sa Slovensko môže prepnúť do tzv. bordovej farby už 19. apríla.

Slovensko ako celok zostáva naďalej v čiernej farbe. O aktuálnej epidemickej situácii informovala v tlačovej správe hovorkyňa Ministerstva zdravotníctva SR Zuzana Eliášová.

Od budúceho týždňa budú mať podľa regionálnej charakteristiky COVID-automatu čiernu farbu už len dva okresy. Štvrtý stupeň varovania bude platiť pre Poprad a Kysucké Nové Mesto.

V treťom stupni budú okresy Bánovce nad Bebravou, Banská Bystrica, Bytča, Čadca, Detva, Dolný Kubín, Gelnica, Humenné, Ilava, Krupina, Levoča, Lučenec, Martin, Michalovce, Myjava, Námestovo, Nové Mesto nad Váhom, Partizánske, Pezinok, Poltár, Považská Bystrica, Prešov, Púchov, Revúca, Rimavská Sobota, Ružomberok, Senica, Snina, Stará Ľubovňa, Trenčín, Turčianske Teplice, Tvrdošín, Vranov nad Topľou, Žiar nad Hronom, Žilina a Zvolen.

V druhom stupni varovania sa budú nachádzať okresy Banská Štiavnica, Bardejov, Bratislava I – IV, Brezno, Dunajská Streda, Galanta, Hlohovec, Kežmarok, Komárno, Košice I – IV, Košice – okolie, Levice, Liptovský Mikuláš, Malacky, Medzilaborce, Nitra, Piešťany, Prievidza, Rožňava, Sabinov, Šaľa, Senec, Skalica, Sobrance, Spišská Nová Ves, Stropkov, Svidník, Topoľčany, Trebišov, Trnava, Veľký Krtíš a Žarnovica.

V prvom stupni varovania sa budú nachádzať okresy Nové Zámky a Zlaté Moravce.

Klesá počet nových prípadov

Takmer všetky pravidelne sledované ukazovatele majú za posledný týždeň pozitívny trend, až na priemerný počet úmrtí. Kým minulý týždeň bol priemer denných úmrtí 71, ich počet stúpol na 81. Reprodukčné číslo zostalo na rovnakej úrovni.

Naďalej pokračuje pozvoľný pokles nových pozitívnych prípadov, aktuálne je ich denný počet na úrovni približne z konca októbra. Počet výjazdov záchrannej zdravotnej služby k pacientom s ochorením COVID-19 alebo podozrením naň klesá od konca februára.

Na Slovensku v pondelok (5.4) pribudlo 333 prípadov nákazy novým koronavírusom, spravilo sa 3 145 PCR testov. Celkovo tak evidujeme 365 733 pozitívne testovaných na ochorenie COVID-19. V nemocniciach je aktuálne s ochorením alebo s podozrením naň 2 944 pacientov, ochorenie bolo potvrdené u 2 699 ľudí. Na JIS je 256 pacientov, podporu umelej pľúcnej ventilácie potrebuje 340 pacientov s ochorením COVID-19.

Očkovanie pokračuje podľa rezortu plynule

Aktuálne je aplikovaných 1 022 654 dávok, druhú dávku už dostalo 263 913 ľudí. V 74-percentách zariadení sociálnych služieb je už aplikovaná prvá dávka očkovacej látky, druhou dávkou sa už očkovalo v 44 percentách.

Do konca apríla by malo na Slovensko prísť 292 500 vakcín od konzorcia Pfizer/BioNTech, 80 400 dávok od Moderny, 200-tisíc od Astra Zenecy a koncom apríla aj 26 400 dávok od Johnson & Johnson. Očakávanú dodávku vakcíny Sputnik V ministerstvo opäť nezverejnilo.

Aké opatrenia by platili v bordovej fáze?

V bordovej fáze ešte stále platia prísne opatrenia, podmienené by mali byť negatívnym testom, ktorého platnosť je 7 dní.

  • Povinné ostanú rúška aj respirátory a to v interiéroch aj exteriéri. Pohyb v prírode s negatívnym testom by bol možný aj mimo okresu (okrem čiernych regionálnych).
  • Otvoriť by sa mohli ďalšie ročníky škôl, vysoké školy by pokračovali v dištančnej výučbe.
  • Konať by sa mohli bohoslužby, obmedzené na 1 osobu na 15 metrov štvorcových.
  • Oslavy, svadby a kary by boli stále zakázané, rovnako aj wellnes, fitnesscentrá a aquaparky.
  • Otvoriť by sa však mohli plavárne, maximálne však pre 6 osôb.
  • V bordovej fáze by sa rovnako mali otvárať obchody a služby, s platnými prísnymi hygienickými pravidlami.
  • Otvoriť by sa mohli múzeá a galérie aj ubytovacie zariadenia. Reštaurácie v nich by však stále boli zatvorené. Práca z domu by už nebola povinná ale odporúčaná.
0
Uložiť článok
Komentovať ( 0 )