lockerdome.com

Lukáš Mužla / / Svet
Naša planéta ponúka svojim obyvateľom skutočne pestré bohatstvo. Pestrosť a krása prírody sa zdá byť takmer nekonečná. Ľudia, ktorí sa chopili moci na Zemi, dokázali...

Naša planéta ponúka svojim obyvateľom skutočne pestré bohatstvo. Pestrosť a krása prírody sa zdá byť takmer nekonečná. Ľudia, ktorí sa chopili moci na Zemi, dokázali vytvoriť ďalšie prekrásne pamiatky a miesta, ktoré by vašej pozornosti určite nemali uniknúť. V našom seriáli sa budeme venovať krajinám z celého sveta, predstavovať ich prírodné, kultúrne, ale aj historické bohatstvo. Prajeme vám príjemné spoznávanie našej planéty.

Island, ostrovná krajina ležiaca v severnej časti Atlantického oceánu, je snom nejedného cestovateľa. „Krajina hipsterov“, ako ju v posledných rokoch mnohí označujú, ponúka neuveriteľné prírodné bohatstvo. Zem Vikingov, rýb, geotermálnych prameňov, gejzírov, sopiek, ľadovcov a v neposlednom rade polárnej žiary. To, a ešte oveľa viac, je Island.

Začneme jednou z najväčších komerčných turistických atrakcií Islandu, a tou je pozorovanie veľrýb a ďalších morských živočíchov. Výlety loďou za pozorovaním veľrýb vo voľnej prírode je dôležitým príjmom nejedného vlastníka lode na tomto ostrove. Islanďanom treba poďakovať, že namiesto toho, aby ryby zatvárali do zábavných Vodných svetov, ponúkajú turistom cestu priamo za nimi.

visiticeland.com
visiticeland.com

Vďaka početnej aktívnej vulkanickej činnosti na ostrove môžu návštevníci obdivovať množstvo vodných gejzírov. Túto geotermálnu energiu využívajú domáci obyvatelia aj na kúrenie. Dôležitým prvkom sú  aj v hospodárstve Islandu.

500px.com/alfioansaloni
500px.com/alfioansaloni

Landmannalaugar sú pestrofarebné ryolitové kopce, ktoré nájdete v Islandskej vysočine. Kopce boli sformované v roku 1477 po mohutnej sopečnej explózii. Táto oblasť vyzerá ako z inej planéty. Podnikajú sa tu rôzne pešie turistiky alebo výlety na koni.

500px.com/damphotography
500px.com/damphotography

Spomínali sme, že Island je krajina sopiek. Nemôžeme preto vynechať ani tieto lokality. Najfotogenickejšou sopkou ostrova je určite Maelifell, ktorá spĺňa všetky miery a tvary ideálnej sopky. Navyše v je v teplých mesiacoch pokrytá nádherným zeleným porastom.

yannarthusbertrand.org
yannarthusbertrand.org

Na Islande nájdete aj mnoho ľadových jaskýň. Medzi najkrajšie nepochybne patrí Skaftaffel. Ak by ste sa sem chceli vybrať, upozorňujeme vás, že jaskyne sú poväčšine prístupné iba v zime, keď sa tunajšie ľadovce netopia a prístup do jaskýň je bezpečný.

500px.com/LocalGuideEinar
500px.com/LocalGuideEinar
500px.com/LocalGuideEinar
500px.com/LocalGuideEinar

V tejto mrazivej krajine sa však treba aj trošku zahriať. Na to vám výborne poslúži Modrá Lagúna neďaleko hlavného mesta. Voda tu má príjemných 37-39°C takže si nezabudnite pribaliť aj plavky.

placestoseeinyourlifetime.com
placestoseeinyourlifetime.com

V srdci Islandu nájdete ďalšie prekrásne miesto na kúpanie sa v horúcej vode. Je ním toto prekrásne prírodné jazierko Blahver s nádhernou modrou vodou a čistou okolitou prírodou.

pinterest.com
pinterest.com

Pri potulkách krajinou určite natrafíte aj na takéto prekrásne domčeky. Nazývajú sa turfy a ide o tradičné islandské domy, ktoré boli pred chladom takto šikovne ukryté.

lockerdome.com
lockerdome.com

Hlavným mestom Islandu je Reykjavík. Patrí medzi najnavštevovanejšie mestá na ostrove. Určite aj kvôli tomuto majestátnemu kostolu Hallgrímskirkja.

500px.com/mitchrusso
500px.com/mitchrusso

Vráťme sa však späť ku krásam prírody. Tá nám, najmä na jar, ponúka neuveriteľné divadlo v podobe mnohých väčších či menších vodopádov.

500px.com/Vorrarit
500px.com/Vorrarit
globalgrasshopper.com
globalgrasshopper.com

Na koniec ešte spomenieme sľubovanú polárnu žiaru, ktorá k tejto krajine neodmysliteľne patrí. Tento prekrásny svetelný úkaz môžeme na našom kontinente pozorovať iba z niekoľkých krajín. V minulosti bola považovaná za osvetlenú cestu, ktorá ukazuje mŕtvym most do nebeskej ríše. Jednoznačne na nej niečo nebeské je…

500px.com/cresendephotography
500px.com/cresendephotography
500px.com/ThierryBornier
500px.com/ThierryBornier
0
Komentovať (0)