Aktivity požiarov znázornené červenou farbou a dym. Foto: NASA

Na Sibíri zaregistrovali rekordne vysoké teploty.

Teploty na Sibíri dosiahli počas júna rekord. Výskumníci uviedli, že v niektorých oblastiach sa zvýšili aj o desať stupňov Celzia. Podľa vedcov viedlo teplo k lesným požiarom a bezprecedentnému uvoľneniu 59 miliónov ton oxidu uhličitého, čo je o 5 miliónov ton viac ako v júni minulého roka.

Pravdou je, že teplé letné počasie nie je v oblasti severného polárneho kruhu nič zvláštne, no uplynulé mesiace priniesli výnimočne vysoké teploty. Odborníci si myslia, že tento región sa otepľuje dvakrát rýchlejšie, ako je globálny priemer.

Znepokojujúci trend

Carlo Buontempo, predstaviteľ služby monitorovania zmeny klímy programu Copernicus, vyhlásil, že tento trend je “znepokojujúci”. Jeho kolegovia potvrdili, že oblasť zaznamenala nárast teploty v priemere o päť stupňov Celzia, čo je približne o jeden stupeň Celzia viac, ako namerali počas dvoch doteraz najteplejších júnov v rokoch 2018 a 2019.

Anomálne teploty za jún 2020. Zdroj: Copernicus / ECMWF.

V sibírskom meste Verchojansk bolo 20. júna 38 stupňov Celzia, čo je o 18 stupňov Celzia viac, ako je priemerná maximálna denná teplota v tomto mesiaci. Tento údaj však ešte musia overiť.

Takmer 250 požiarov

Začiatkom júna namerali v niektorých častiach Sibíri 30 stupňov Celzia. V ruskej Chatange zaevidovali májový rekord, keď ortuť vystúpila na 25,4 stupňa Celzia.

Požiare na Sibíri. Foto: NASA

Podľa ruských úradov zaregistrovali do 6. júla vyše 246 lesných požiarov, ktoré zasiahli plochu viac ako 1400 štvorcových kilometrov. Podľa vedca Marka Parringtona z programu Copernicus tieto dva javy spolu súvisia.

Vyššie teploty a vyschnutá pôda poskytujú ideálne podmienky pre požiare,” uviedol Parrington.

1
Uložiť článok
Komentovať