Foto: SITA/AP

Ruské sibírske mesto Verchojansk, ktoré je známe veľkými výkyvmi teplôt, zaznamenalo v sobotu najvyššiu teplotu v histórii meraní.

Jedno z najmenších miest v Rusku leží za polárnym kruhom v Jakutskej republike, približne 4660 kilometrov severovýchodne od Moskvy.

Článok pokračuje pod videom ↓

V sobotu sa ukazovateľ teplomera vyšplhal na 38 stupňov Celzia. Uvádza to webstránka Pogoda i Klimat, ktorá zhromažďuje ruské meteorologické dáta.

Mesto s 1300 obyvateľmi drží Guinessov rekord za najextrémnejšie výkyvy teplôt. Najnižšia zaznamenaná teplota je mínus 68 stupňov Celzia, predošlá najvyššia teplota bola 37,2 stupňa Celzia.

Vo väčšej časti Sibíri tento rok meteorológovia evidujú nadpriemerné teploty, ktoré prispievajú k lesným požiarom. V Jakutsku v súčasnosti horí okolo 275.000 hektárov lesa.

Foto: SITA/AP

Celkovo lesné požiare v Rusku tento rok zničili už 9900 štvorcových kilometrov porastov. Podľa lesnej správy sa v súčasnosti na boji s ohnivými živlom v Rusku podieľa viac ako 1000 hasičov za podpory 30 lietadiel. Mnohé požiare však vyčíňajú v zle prístupných oblastiach, kde sa k nim môžu zasahujúce zložky dostať len ťažko alebo vôbec.

V uplynulom roku padlo lesným požiarom v Rusku za obeť 150.000 štvorcových kilometrov porastov, vyplýva z odhadov organizácie Greenpeace. Obyvatelia niektorých oblastí museli celé týždne znášať vzniknutý dym.

Odborníci varujú pred dlhotrvajúcou vlnou vysokých teplôt na sibíri

Vedci upozorňujú na dlhotrvajúcu vlnu vysokých teplôt na Sibíri. Situáciu označili za „nespochybniteľne alarmujúcu“ a spájajú ju s lesnými požiarmi, obrovským únikom ropy a priadkou morušovou, ktorej larvy požierajú ihličie stromov, pričom sa stávajú menej odolné voči požiarom. Odborníci uviedli, že vysoké teploty v oblasti môžu zapríčiniť, že rok 2020 bude najteplejším v histórii meraní.

Foto: SITA/AP

Teploty v polárnych regiónoch rastú rýchlejšie, pretože oceán odvádza teplo k pólom, pričom sa topí ľad aj sneh. Ruské mestá v oblasti hlásia výnimočné teploty. V Chatange, kde sa denné teploty zvyčajne pohybujú okolo bodu mrazu, zaznamenali 22. mája 25 stupňov Celzia. Tamojší predchádzajúci rekord bol 12 stupňov Celzia.

Májové povrchové teploty v niektorých častiach Sibíri boli aj o desať stupňov Celzia nad priemerom. Informovala o tom služba monitorovania zmeny klímy programu Copernicus. Zástupkyňa programu Freja Vamborg ozrejmila, že nezvyčajne vysoké teploty zaregistrovali aj počas zimy a jari. „Celá planéta sa otepľuje, no nie rovnomerne. Západ Sibíri je regiónom s výraznejším trendom otepľovania a vyššími teplotnými výkyvmi. Nezvyčajné je to, ako dlho pretrvávajú teplejšie anomálie,“ povedala.

Marina Makarova, vedúca meteorologička federálnej služby pre hydrometeorológiu a monitorovanie životného prostredia (Rosgidromet) uviedla, že „uplynulá zima na Sibíri bola najteplejšou od začiatku merania pred 130 rokmi. Priemerné teploty boli o 6 stupňov Celzia vyššie ako bežne“.

Vedúci vedec projektu Berkeley Earth Robert Rohde vyhlásil, že celé Rusko tento rok zažíva rekordne vysoké teploty. V priemere zaznamenali od januára do mája o 5,3 stupňa Celzia vyššiu teplotu ako v priemere počas rokov 1951 až 1980. „Je to nový rekord, o výrazného 1,9 stupňa Celzia,“ uzavrel.

Uložiť článok

Najnovšie články