foto: One Week Job Project

Chcel nájsť svoje vysnívané povolanie a stal sa vzorom pre ľudí z celého sveta.

Otázka čo po absolvovaní vysokej školy, trápi mnoho mladých ľudí. Zamestnať sa totiž vo svojom vysnívanom odbore často nie je jednoduché. Tento absolvent to však vyriešil kreatívne a po svojom. Z počiatočného bláznivého nápadu sa stal projekt, ktorý inšpiruje ľudí po celom svete. 

Sean Aiken po skončení vysokej školy bojoval so strachom a úzkosťou z toho, čo má ďalej robiť so svojím životom. Absolvoval univerzitu v North Vancouveri a následne rok cestoval po svete. Potom sa vrátil znova domov k svojim rodičom. Nedokázal sa však zmieriť s tým, že bude robiť niečo, čo ho nebude napĺňať a každý deň prežívať s nechuťou z práce.

Foto: Oneweekjobproject

Jeho veľkou inšpiráciou bol otec, ktorý mu povedal, že je dôležité aby si vybral prácu, ktorú má naozaj rád. Aby nezapadol do každodennej rutiny, rozhodol sa prísť s myšlienkou týždenného pracovného projektu. Vyskúšal si tak množstvo povolaní na týždeň a vďaka tomu získal prehľad o svojich možnostiach či zručnostiach. A samozrejme našiel to, čo ho v živote napĺňa.

Projekt One Week Job vznikol vo februári 2007, kedy Sean vystriedal 52 pracovných miest za 52 týždňov. Jeho cieľom bolo nájsť svoju prácu snov namiesto toho, aby celý život strávil iba robením niečoho, čo ho nebaví. Podarilo sa mu zarobiť takmer 18-tisíc eur a rozhodol sa nimi podporiť dobrú vec. Daroval ich organizácii Make Poverty History, ktorá je súčasťou globálnej kampane v boji proti chudobe.

Foto: Oneweekjobproject

Počas svojho inšpiratívneho úsilia vyskúšal množstvo povolaní. Stal sa inštruktorom bungee jumpingu, hasičom, obchodníkom, výkonným riaditeľom alebo dokonca maskotom NHL. Kdekoľvek sa ponúkala práca neváhal a okamžite išiel do toho. Vďaka tomu spoznal viacero miest a precestoval rôzne krajiny.

Tento príbeh oslovil ľudí po celom svete a rozhodli sa ho zaznamenať aj známe médiá ako The New York Times, Good Morning America, CNN, Time, CBC a nespočetné množstvo ďalších. Stal sa vzorom pre milióny ľudí, ktorí v ňom hľadali svoju inšpiráciu. Tohto sa chytil a rozhodol sa mladým ľuďom pomôcť žiť si svoj sen.

Foto: Oneweekjobproject

Študentom vysokých škôl priniesol akúsi útechu, keď si uvedomili, že nie sú jediní, ktorí nevedia akým smerom by sa ich pracovná kariéra mala uberať. Ďalší vďaka Seanovi našli odvahu zmeniť prácu alebo sa vrátili späť do školy a venovali na naozaj tomu, čo ich napĺňa a baví.

Aiken napísal v roku 2010 o tomto svojom zážitku knihu s názvom The One-Week Job Project. Na cestách ho sprevádzal kamarát a režisér Ian MacKenzie, ktorý to všetko zdokumentoval a vďaka tomu si môžeme tento obdivuhodný príbeh vychutnať aj na filmovom plátne. Dokument mal premiéru v roku 2011.

Foto: Oneweekjobproject

Keďže sa projekt One Week Job stal celosvetovo úspešným, rozhodol sa Sean vytvoriť program, ktorý umožní aj ostatným ľuďom nájsť prácu, ktorá bude ich vášňou. Zapojili sa do neho ľudia z Austrálie, Indie, Ameriky, Vietnamu či Veľkej Británie. Každý účastník získa špeciálne štipendium a za osem týždňov vyskúša osem rôznych pracovných miest.

Okrem toho často usporadúva konferencie a prednášky na školách. Hovorí na nich o všetkých svojich skúsenostiach. Podarilo sa mu dokonca vytvoriť učebné osnovy s názvom Wayfinder, ktoré sa používajú po celom svete. Aiken vďaka tomuto originálnemu nápadu dokázal nájsť to, čo má rád. A pre nás môže byť vzorom toho, že ak sa človek snaží a nevzdáva, nakoniec sa mu to naozaj všetko v dobrom vráti.

Foto: Oneweekjobproject

Fotografie boli použité so súhlasom autora.

oneweekjob.com
Uložiť článok

Najnovšie články