Foto: SITA

Najprv portréty, potom zdravie.

Severná Kórea sa pripravuje na následky tropickej cyklóny, ktorá krajinu zasiahla v piatok. Úrady ľuďom prikázali, aby chránili propagandistické portréty lídra Kim Čong-una a jeho rodiny. TASR správu prevzala z webovej stránky Sky News.

Článok pokračuje pod videom ↓

V hlavnom meste Pchjongjang vydali výstrahu vysokého stupňa pred záplavami. Úradom nariadili prijať mimoriadne opatrenia s cieľom chrániť továrne a úrodu. Mobilizovali tiež armádu s cieľom minimalizovať následky tropickej cyklóny na hospodárstve krajiny.

Majú jasné priority

Rodong sinmun – oficiálny denník vládnucej Kórejskej strany pracujúcich – napísal, že ľudia sa majú v prvom rade zamerať na zaistenie bezpečia pre portréty súčasného vodcu krajiny Kim Čong-una, jeho otca Kim Čong-ila, zakladateľa KĽDR Kim Ir-sena i sochy, mozaiky, nástenné maľby a ďalšie predmety spojené s Kimovcami.

Foto: Profimedia

Tajfún Kchanún nad Kórejský polostrov dorazil vo štvrtok, v Južnej Kórei spôsobil výpadky elektrickej energie a narušil letovú prevádzku, píše Sky News. Následne však zoslabol a v Severnej Kórei dosahoval silu tropickej depresie, píše agentúra AP.

Južná Kórea medzičasom zrušila celoštátnu výstrahu pred Kchanúnom. Do domovov sa vrátili mnohí z viac než 16 000 evakuovaných obyvateľov a obnovili dodávky elektriny pre väčšinu domácností, ktoré postihol výpadok.

Kórejská ľudovodemokratická republika je jedinou komunistickou krajinou, kde vládne od roku 1948 jedna dynastia. Kim Čong-un sa ujal vlády v decembri 2011 po smrti svojho otca Kim Čong-ila. Ten vládol od roku 1994, od smrti svojho otca a zakladateľa KĽDR Kim Ir-sena. Ten bol politickým vodcom KĽDR od jej vzniku.

Uložiť článok

Najnovšie články