Foto: Reprofoto Rossija 1

Ruské výhražné odkazy cez televíziu nie sú od začiatku agresie na Ukrajine ničím zvláštnym.

Vojna na Ukrajine trvá bez dvoch týždňov už pol roka, pričom boje sa neodohrávajú len priamo na zemi. Jednou z kľúčových foriem boja je aj propaganda a vyhrážky cez televíziu, v čom teda Rusko určite „vyhráva“. 

Článok pokračuje pod videom ↓

Nebolo to tak dávno, čo sa v ruskej televízii strhla debata o podpore slovenských politikov ako Štefan Harabin. Zároveň hovorili o páde vlády a potrebe vyzdvihovať vo východnej Európe ľudí, ktorí hlásajú podporu Kremľu a Putinovi.

Foto: SITA

Podobné prípady len potvrdzujú, že Rusko bojuje tvrdo aj v propagande a na dezinformačnej scéne, pričom so skutočnosťou sa stotožňujú veľmi ťažko. Niečo tohto typu sa udialo aj v relácii ruskej štátnej televízie Rossija 1, ktorej súčasťou bol aj poslanec ruskej Dumy, Alexander Žuravljov, píše O mediach.

Prídeme a všetkých vás zabijeme

V programe 60 minút najskôr pustili zábery od nemeckého vojenského novinára Björna Stritzela, ktorý priamo z bojiska informoval o priebehu bojov a stave oboch armád. Keď jeho vstup skončil, ruský poslanec Žuravljov sa rozhorčene vzdialil od debatného pultu a smerom ku kamere začal svoju reakciu:

„K*rva, počúvaj ma ty nácek, prídeme a všetkých vás zabijeme,“ povedal politik, na čo moderátor zareagoval, že ide o novinára a nikoho netreba určite zabíjať. „Je mi to totálne jedno, je to propagandista, ak tam pôjdem a nájdem ho…,“ nedokončil Žuravljov svoj agresívny prejav.

Toto bolo cez čiaru

Atmosféra v štúdiu sa na pár chvíľ upokojila a bolo cítiť, že slová poslanca z frakcie Liberálnodemokratickej strany Ruska (LDPR) divákov i diskutujúcich zaskočila. Vyjadrenie vydala do pár hodín aj parlamentná strana, ktorá vyzdvihla fakt, že ide o poslancov názor, s ktorým sa nemusí stotožňovať.

Hovorcovia strany potvrdili, že výrokmi člena ich klubu sa budú zaoberať na septembrovom stretnutí. Frakcia zdôraznila, že vyhrážanie sa smrťou určite nie spôsob, akým by chcela komunikovať s verejnosťou a zahraničím.

Relácia sa neskôr niesla v neistej atmosfére, počas ktorej aj moderátor uznal, že tieto slová bol cez čiaru, s čím však poslanec Žuravljov určite nesúhlasil a odkázal, že toto je krutá realita vojny.