Ilustračná foto: TASR/AP

Policajná razia v klube Pose sa konala 9. marca. Krátko nato sa na sociálnych sieťach šírili videá s ponižujúcim zadržiavaním niektorých návštevníkov.

Ruské úrady zaradili do zoznamu teroristov a extrémistov aj dvoch manažérov nočného klubu Pose, ktorí sú stíhaní pre údajné propagovanie hnutia LGBTQ+. V sobotu o tom informovala agentúra AFP.

Článok pokračuje pod videom ↓

Začiatkom marca súd v Orenburgu na juhozápade Ruska poslal dvojicu manažérov klubu Pose do vyšetrovacej väzby, v ktorej budú do 18. mája. Vyšetrovatelia ich obvinili z „extrémizmu“ a „propagácie netradičných sexuálnych vzťahov medzi návštevníkmi baru“, za čo im hrozí až 10 rokov väzenia.

Prevádzkarka klubu, 28-ročná Diana Kamilijanovová, a jeho 21-ročný umelecký riaditeľ Alexandr Klimov sú obvinení, že so zatiaľ neidentifikovanými osobami pracovali na vzniku pobočky extrémistickej organizácie.

Ako upozornila agentúra AFP, touto organizáciou je reálne neexistujúce „medzinárodné združenie LGBTQ+ ľudí“, ktoré bolo napriek tomu vlani v novembri v Rusku zakázané ako extrémistické.

Toto zatýkanie sa odohralo v čase obratu časti ruskej spoločnosti k ultrakonzervatívnym hodnotám, ktorý sa zrýchlil po tom, ako Rusko zaútočilo na Ukrajinu, čím tento konflikt nadobudol aj rozmer boja Ruska proti Západu a jeho liberálnym hodnotám.

V decembri 2022 Putin rozšíril zákon z roku 2013, zakazujúci propagáciu „netradičných“ vzťahov s deťmi, čím sa kriminalizuje aj akákoľvek pozitívna zmienka o LGBTQ+ ľuďoch alebo vzťahoch.

Uložiť článok

Najnovšie články