Foto: Pexels

Sociálne siete zo západu sa pre Rusov stávajú čoraz menej dostupnými.

Rusko od piatku obmedzí prístup k sociálnej sieti Instagram, ktorú prevádzkuje americká spoločnosť Meta Platforms. Podľa agentúry AFP to v piatok oznámila ruská Federálna služba pre dozor v oblasti telekomunikácií, informačných technológií a masmédií (Roskomnadzor).

Článok pokračuje pod videom ↓

O tento krok ju požiadala ruská generálna prokuratúra, ktorá v piatok tiež oznámila, že začala trestné stíhanie proti spoločnosti Meta Platforms.

Prečo nejde Facebook?
foto: Unsplash

Tá totiž vo štvrtok informovala, že v spojitosti s ruskou inváziou na Ukrajinu dočasne zmierni svoje pravidlá a v niektorých krajinách umožní na svojich sociálnych sieťach Facebook a Instagram zverejňovať príspevky, ktoré vyzývajú na násilie voči ruským vojakom. Výzvy na násilie voči ruským civilistom však nepovolí.

Meta je podľa Ruska extrémistická organizácia

Generálna prokuratúra žiadala, aby bola Meta Platforms – materská organizácia Facebooku, Instagramu a WhatsApp – v Rusku uznaná za „extrémistickú organizáciu“.

Aplikácia WhatsApp zatiaľ v Rusku funguje a úrady nateraz neinformovali o obmedzení prístupu k nej.  Okrem toho Roskomnadzor pred týždňom, 4. marca, oznámil, že ruské úrady zablokovali prístup k sociálnej sieti Facebook.