Foto: TASR/AP

Počet obetí v Odese je minimálne 5 vrátane len trojmesačného bábätka.

Najmenej päť ľudí, vrátane dojčaťa, zahynulo v sobotu pri ruskom raketovom útoku na juhoukrajinské prístavné mesto Odesa. Zranenia utrpelo ďalších 18 ľudí. Oznámil to prezidentský úrad a varoval, že počet obetí zrejme ešte stúpne. Informácie priniesla tlačová agentúra AFP.

„Päť Ukrajincov zahynulo a 18 utrpelo zranenia. A to sú len tí, ktorých sme dokázali nájsť. Je pravdepodobné, že počet mŕtvych bude vysoký,“ napísal na sociálnej sieti Telegram šéf kancelárie ukrajinského prezidenta Andrij Jermak a dodal: „Medzi zabitými je trojmesačné bábätko.“

Ukrajinskí predstavitelia odsúdili ruské raketové útoky na Odesu a jeden z nich ich označil za „veľkonočné dary od Putina“. Pravoslávni kresťania na Ukrajine slávia tento víkend Veľkú noc.

Štyri rakety zasiahli mesto vrátane civilných oblastí

V sobotu už predtým ukrajinský minister zahraničných vecí Dmytro Kuleba uviedol: „Jediným cieľom ruských raketových útokov na Odesu je šíriť teror.“ Ukrajinské vzdušné sily oznámili, že ich obranné systémy v sobotu zachytili a zlikvidovali dve ruské rakety, ktoré boli vypálené z Kaspického mora.

Foto: SITA

Vzdušné sily však dodali, že štyri ďalšie rakety zasiahli mesto, vrátane civilnej infraštruktúry. „Žiaľ, dve rakety zasiahli vojenské zariadenie a dve dopadli na obytné budovy,“ napísalo na Facebooku južné velenie ukrajinských vzdušných síl.

„Nezdieľajte fotografie ani videá, nepomáhajte nepriateľovi,“ upozorňovali po útoku odeské úrady na svojom oficiálnom kanáli na Telegrame. Odesa, mesto na južnom pobreží Ukrajiny, zatiaľ zaznamenala len obmedzené boje, ale pripravuje sa na ruský veľký útok, vysvetlila britská stanica Sky News.

Cieľom Ruska je kontrola nad juhom Ukrajiny

Raketový úder prišiel po tom, čo predstavitelia ruskej armády oznámili, že cieľom invázie Ruska na Ukrajine je získať „úplnú kontrolu“ nad juhom Ukrajiny a nad jej východným regiónom Donbas.

Foto: SITA

Aktuálny veliteľ ruského Centrálneho vojenského okruhu generálmajor Rustam Minnekajev vyhlásil, že ovládnutie juhu Ukrajiny poskytne ruským silám prístup do Podnesterska – separatistického regiónu v Moldavsku, kde je od začiatku 90. rokov 20. storočia umiestnený kontingent ruských síl, píše web americkej televízie CNN.