Foto: SITA

Ruskí vojaci možno ani netušili, čo vlastne spravili.

Na začiatku invázie ruských vojsk na Ukrajinu bola obsadená aj bývalá jadrová elektráreň v Černobyle, dejisko najhoršej jadrovej katastrofy v dejinách. Keď toto miesto ruské vojská opustili, Ukrajinci zisťujú, čo sa tu vlastne dialo. 

Článok pokračuje pod videom ↓

Vzali so sebou rádioaktívne prvky

Podľa ukrajinského štátneho úradu pre správu vylúčených oblastí Rusi vyrabovali laboratóriá, ktoré slúžili na výskum a zobrali si so sebou až 133 rádioaktívnych roztokov. Mali sa tak podľa úradu, ako píše portál TV Noviny, dopustiť „jadrového terorizmu“.

Tieto roztoky, slúžiace na vedecké účely, sú v nesprávnych rukách a bez ochrany nebezpečné. „Ak má človek takýto roztok pri sebe dva týždne, vystavuje sa riziku ožiarenia a popálenín z radiácie,“ napísal úrad.

Foto: SITA

Vyzerá to tak, že roztoky si Rusi zobrali so sebou, keďže ich nevedia nikde nájsť. Vojaci sa tak podľa Ukrajincov stali kandidátmi na Dawinovu cenu, ktorá sa udeľuje tým ľuďom, ktorí prídu o život hlúpou smrťou.

Kopali zákopy, ostáva im rok

Rusi tiež v blízkom černobyľskom lese, nazvanom Červený les, mali kopať zákopy. Ako píše CNN, týmto krokom mohli do seba dostať významné množstvo radiácie, keďže veľké množstvo rádioaktívnych prvkov sa môže nachádzať práve pod vrchnou vrstvou zeme. Riziko predstavuje najmä rádioaktívne cézium či stroncium, ktoré sa ukladajú v organizme.

Ukrajinskí vojaci v Černobyle. Foto: SITA

Tým, že vojaci kopali zákopy, tak prirodzene vdychovali do seba rozvírený prach. Ak sa v ňom nachádzalo čo i len jedno vysokoaktívne zrniečko, znamená to pre dotyčného človeka poriadne komplikácie. Podľa ukrajinského ministra energetiky vojakom, ktorí kopali zákopy, ostáva asi rok života.

Smutné je, že aj keď samotní vojaci možno ani nevedeli, kde sa nachádzajú, velitelia o tom museli vedieť, a tiež museli predpokladať, aké riziko tu hrozí. Aj keď sa žiadne prejavy choroby z ožiarenia zatiaľ u vojakov neobjavili, aspoň nie podľa nezávislých správ, je možné, že komplikácie sa u nich môžu prejaviť až neskôr, aj po niekoľkých rokoch, podobne, ako to bolo v prípade likvidátorov havárie v Černobyle.

Uložiť článok

Najnovšie články