Ilustračná foto: Filmtopia.sk/V sieti

Dokument V sieti si budete môcť pozrieť na RTVS.

Tabuizovanú tému zneužívania detí na internete otvoril dokumentárny film V sieti, ktorý zožal obrovský úspech v Česku aj na Slovensku. Vidieť ste ho mohli rovno v dvoch verziách aj v kine (od 12 a od 15 rokov), či na streamovacích službách. Teraz s ním prichádza aj RTVS.

V experimente Víta Klusáka a Barbory Chalupovej tri dospelé herečky s detskými črtami dostávajú prostredníctvom falošných profilov na sociálnych sieťach za úlohu predstierať, že majú 12 rokov a v kópiách detských izieb, postavených vo filmových ateliéroch, chatujú a skypujú s mužmi všetkých vekových kategórií, ktorí ich na internete vyhľadali a oslovili.

Muži chceli od dievčat sex, aj keď vedeli, že majú len 12 rokov

Nakrúcanie filmu, v ktorom veľká väčšina mužov požaduje sex prostredníctvom videohovorov, trom alias 12-ročným dievčatám posielajú fotografie svojich prirodzení, odkazy na porno alebo sa dievčatá pokúšajú vydierať, prebiehalo v Českej republike pod dohľadom riaditeľky českej linky dôvery, psychologičky, sexuologičky, advokáta a kriminalistu so špecializáciou na kyberšikanu. Získané dáta filmári odovzdali polícii. Vo veci prebiehalo aj vyšetrovanie.

Tereza Těžká, ktorá stvárnila vo filme V Sieti jednu z troch dvanásťročných slečien Mishku, spomína na obdobie, keď ju dennodenne atakovali na sociálnych sieťach a streamovacích službách sexuálni predátori, ako na jedno z najnáročnejších vo svojom živote. Rozhovor s ňou si môžete prečítať v našom článku.

Dokument V Sieti odvysiela RTVS

Dokument, ktorý šokoval odvysiela aj RTVS už dnes, 10. marca o 20:10 na Dvojke. Tri protagonistky predstavujúce 12-ročné dievčatá oslovilo za desať dní v ateliéri 2458 internetových predátorov. Režisér otvoril tému, ktorá je dlhodobo tabu. Na Slovensku má sexuálne zneužívanie detí stúpajúcu tendenciu.

Obeťami sú najčastejšie mladé dievčatá, počet obetí stúpa najmä v on-line prostredí, kedy sa deti sexuálnych aktivít zúčastňujú virtuálne, napríklad prostredníctvom live chatu či live video prenosu. Medzi najčastejšie využívané elektronické nástroje patrí sociálna sieť Facebook a jej komunikačná platforma Messenger, slovenské platformy Azet či Pokec, v menšej miere sociálne siete Instagram, Snapchat, Chatstep a TikTok.

Dôležité kontakty

Národná linka pre ženy zažívajúce násilie – 0800 212 212, Polícia SR – 158 informačné kancelárie pre obete trestných činov v každom kraji na Slovensku, Národné koordinačné stredisko na riešenie problematiky násilia na deťoch, Linka detskej istoty 116 111.

0
Uložiť článok
Komentovať ( 0 )