Foto: Profimedia/Lancaster County District Attorney's Office

Prípad sa stal v roku 1975.

Odhodený pohár kávy v odpadkovom koši na letisku pomohol vyriešiť smutný prípad z roku 1975, ktorý sa udial v okrese Lancaster v Pensylvánii. Muž menom David Sinopoli, dnes už vo veku 68 rokov, bol v nedeľu zatknutý a obvinený z vraždy Lindy Sue Biechlerovej, ktorú ubodal v jej vlastnom byte. 

Článok pokračuje pod videom ↓

Príbeh je výsledkom testovania DNA a genetickej genealógie. Pomocou takéhoto testovania sa vyšetrovatelia pokúšajú rozlúštiť staré a nevyriešené prípady, ktoré dnes vďaka moderným vyšetrovacím postupom dokážu odhaliť páchateľa, uvádza portál IFL Science.

Brutálne zavraždená

Tento prípad bol vyriešený s použitím DNA genealógie. Celkom úprimne, bez toho neviem, či by sme to niekedy vyriešili,“ povedala prokurátorka okresu Lancaster, Heather Adamsová na tlačovej konferencii začiatkom minulého týždňa.

5. decembra 1975 našli teta a strýko iba 19-ročnú Lindu Sue Biechlerovú mŕtvu v jej byte. Mala dokopy 19 bodných rán a z krku jej trčal nôž. Z miesta činu sa podarilo zaistiť dôkazy, ktoré obsahovali aj genetické stopy vraha. Vtedy však genetické zisťovanie nebolo dostatočne spoľahlivé na to, aby bolo použiteľné v trestných činoch.

V roku 1997 sa spodná bielizeň zavraždenej poslala do špecializovaného laboratória. Genetický profil vyhotovený zo stôp ejakulátu sa však  nezhodoval s nikým v databáze.

Roky tak plynuli a zdalo sa, že prípad skončí nevyriešený. V roku 2019 ale spoločnosť Parabon NanoLabs dokázala na základe podrobnej analýzy zistiť tón pleti podozrivého, farbu očí a farbu vlasov. Veľmi významnou stopou bolo, že DNA sa zhodovala s ľuďmi, ktorí majú predkov v meste Gasperina, ktoré sa nachádza v kalábrijskom regióne v južnom Taliansku.

Pomohol pohár od kávy

V tom čase žilo v oblasti miesta činu 2 300 ľudí talianskeho pôvodu. Ďalším pátraním v archívoch a historických záznamoch sa prišlo až na Davida Sinopoliho, ktorý žil v rovnakej budove ako Biechlerová. Aby ho ale mohli skutočne obviniť, potrebovali hmatateľné dôkazy.

Začali Sinopoliho sledovať a kľúčový dôkaz vyšetrovatelia napokon získali až na medzinárodnom letisku vo Filadelfii. Predtým, ako Sinopoli nastúpil do lietadla, popíjal kávu a papierový pohárik následne zahodil do koša. DNA získaná z pohára sa presne zhodovala s DNA, ktorá sa našla na mieste činu v roku 1975.

Linda Sue Biechler mala 19 rokov, keď jej bol pred 46 rokmi v jej vlastnom domove brutálne zobratý život,“ povedala Adamsová a pokračovala: „Toto zatknutie predstavuje začiatok trestného procesu v najstaršom odloženom prípade vraždy v okrese Lancaster a dúfame, že prinesie úľavu blízkym obete a členom komunity, ktorí 46 rokov nemali žiadne odpovede na svoje otázky.