Foto: Eneas_Ts [CC BY-SA 4.0], via Wikimedia Commons

Ostrov ostrov Antikythéra prišiel so zaujímavou ponukou, keďže hľadá nových obyvateľov.

Pred niekoľkými dňami sme uverejnili článok o gréckom ostrove, ktorý hľadá nových obyvateľov. Keďže u mnohých z vás vzbudil veľký záujem, pýtali ste sa, aké sú podmienky. A tie sú skutočne náročné.

S informáciou prišiel taliansky denník La repubblica a túto správu prebrali mnohé médiá, ako aj česká tlačová agentúra. Vidina života na malebnom gréckom ostrove, kde žije momentálne iba 40 ľudí, z toho je väčšina dôchodcov, zaujala mnohých ľudí.

Ostrov Antikythéra

  • je to drobný ostrov medzi Peloponézskym polostrovom a Krétou
  • má rozlohu 20,43 km²
  • hlavným osídlením je prístav Potamos, kde žije väčšina zo 40 ľudí na ostrove
  • ostrov preslávil nález tzv. Antikytherskeho „počítača“, mechanizmu zloženého z bronzových ozubených kolies, ktorý dokázal počítať pohyby planét

Keďže ostrov leží mimo hlavných turistických trás a nachádza sa tu iba niekoľko obchodov a reštaurácií, ľudí tu nepribúda. Preto miestna samospráva v spolupráci s cirkvou a ďalšími organizáciami spustila kampaň, v ktorej vybraní záujemcovia dostanú nové bývanie a 500 eur mesačne na prvé tri roky za presťahovanie sa na ostrov.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Panos Raptis (@djbrip),

Kampaň je ale riadená v spolupráci s miestnou komunitou a cirkvou a každý záujemca prechádza dôkladným výberom. Keďže sa na ostrove nachádzajú prevažne starší ľudia, cirkev uprednostňuje mladé, niekoľkočlenné rodiny s deťmi. Asi nikoho neprekvapí, že sa uprednostňuje grécke občianstvo. Navyše rozpočet na kampaň bol stanovený podľa tanea.gr na 500-tisíc eur, za ktoré sa má financovať najmä stavba domov.

Ako uvádza portál pentapostagma.gr v decembri roku 2018 sa sem presťahovala prvá rodina s tromi deťmi z Atén. Miestni sa tak rozhodli poskytnúť útočisko a prácu rodine, ktorá v hlavnom meste Grécka žila v zložitých podmienkach. Keď sa postavia ďalšie domy, presťahujú sa sem už ďalšie vybrané štyri rodiny. To bude trvať ale aspoň ešte tri roky, keďže výstavba je súčasťou viacerých projektov, ktoré musia byť schválené a následne realizované. Jedna z vybraných rodín žije v nevhodných podmienkach v gréckom prístave Pireus s piatimi deťmi, pričom rodičia sú nezamestnaní.

Pre Slovákov, ktorí by sa sem chceli rozhodnúť presťahovať s takouto podporou, je tak reálna šanca skutočne malá, keďže vybrané rodiny boli podľa pentapostagma.gr oslovované z dobročinnej organizácie Theophilos.

0
Uložiť článok
Komentovať ( 0 )
Príbehy