Foto: wikimedia

Grécky ostrov Antikythéra prišiel so zaujímavou ponukou.

Grécky ostrov o rozlohe iba niečo vyše 20 km2 hľadá nových obyvateľov. Na ostrove momentálne žije iba 40 ľudí a napriek tomu, že má krásne prostredie a čisté more, turistov ani ľudí, ktorí by tu chceli bývať, veľmi veľa neprichádza. Ako informuje taliansky denník La repubblica, ktorého správu prebrala ČTK, ostrov prišiel so zaujímavou ponukou. 

Novým obyvateľom ponúka dom, pozemok a 500 eur mesačne po dobu troch rokov. Ostrov leží medzi Peloponézskym polostrovom a Krétou a je tak mimo trasy turistov. Väčšina zo 40 ľudí žije v prístave Potamos, kde sa nachádza niekoľko obchodov a reštaurácií.

Miestni obyvatelia si uvedomujú, že ich je málo, a tak prišli so štedrou ponukou ako prilákať potenciálnych obyvateľov. Ostrov je ideálny pre ľudí, ktorí vyhľadávajú pokoj, krásnu prírodu a čistú vodu.

Ak sa vám zdá, že o tomto ostrove ste už počuli, môže to byť najmä v súvislosti s tzv. Antikytherskym počítačom.Tento mechanizmus starý vyše 2000 rokov objavili právu tu na začiatku 20. storočia.

Foto: Joyofmuseums [CC BY-SA 4.0], via Wikimedia Commons
Podľa vedcov sa tento antický prístroj skladal z najmenej 30 ozubených bronzových kolies a bol umiestený v drevenom púzdre. Mal slúžiť na výpočet pohybu hviezd a planét a vedci sa domnievajú, že mohol tiež slúžiť ako kalendár, keďže prístroj dokázal tiež určiť štvorročný časový cyklus.

Ďalšie informácie o podmienkach, ktoré musia uchádzači spĺňať nájdete v tomto článku.

euro.cz
0
Uložiť článok
Komentovať ( 0 )
Príbehy