Foto: TASR - Roman Hanc

Priemerná teplota v roku 2021 bola o 1,1 až 1,2 stupňa Celzia vyššia ako predindustriálna úroveň pred približne 150 rokmi.

Vlaňajšok bol piatym najteplejším rokom, pričom v niektorých regiónoch sveta bolo rekordne teplo. Informuje o tom spravodajský web BBC s odvolaním sa na informácie služby monitorovania zmeny klímy programu Copernicus.

Európa zažila najteplejšie leto

Európa zažila najteplejšie leto a na západe Spojených štátov a Kanady boli teplotné rekordy prekonané o niekoľko stupňov. Extrémne požiare v priebehu minuloročného júla a augusta zasa spálili takmer celé mestá a zabili stovky ľudí.

Foto: Pixabay

Údaje z programu Copernicus pochádzajú z konštelácie satelitov Sentinel, ktoré monitorujú Zem z obežnej dráhy, ako aj z meraní vykonaných priamo na Zemi. Priemerná teplota v roku 2021 bola o 1,1 až 1,2 stupňa Celzia vyššia ako predindustriálna úroveň pred približne 150 rokmi.

Údaje programu Copernicus ukázali, že rok 2021 bol piaty najteplejší v histórii zaznamenávania teplôt a mierne teplejší ako roky 2015 a 2018. Celkovo bolo ostatných sedem rokov historicky najhorúcejších, odkedy sa vedú záznamy.

0
Uložiť článok
Komentovať