Foto: TASR - Jaroslav Novák

V niektorých krajinách sa začalo očkovanie 3. dávkou vakcíny proti koronavírusu.

Podanie tretej dávky vakcíny proti COVID-19 je otázkou odborných diskusií a štúdií. V reakcii na otázku TASR, či sa Ministerstvo zdravotníctva (MZ) SR zaoberá aj touto otázkou, to povedala hovorkyňa rezortu Zuzana Eliášová.

“Pre Ministerstvo zdravotníctva (MZ) SR je bezpečnosť pacienta prioritou, preto sa v tejto oblasti riadime výhradne odbornými odporúčaniami,” povedala s tým, že pri dvojdávkových vakcínach sa na Slovensku očkuje nateraz dvomi dávkami.

Foto: TASR/AP

V susednom Maďarsku umožnia občanom Maďarska dať sa zaočkovať aj treťou dávkou vakcíny proti ochoreniu COVID-19 od 1. augusta. Tá by podľa odborníkov mala zabezpečiť ochranu pred novými agresívnymi mutáciami vírusu.

3. dávka je v niektorých krajinách realita

V susednom Česku má do konca roka prísť ešte desať miliónov dávok, časť z nich bude pripravená aj na prípadné očkovanie treťou dávkou. Zatiaľ však platí, že nikto nevie, či a kedy to bude potrebné. Klinická skupina by sa k tomu podľa českého premiéra Andreja Babiša mala vyjadriť do konca augusta. Aj srbskí zdravotnícki predstavitelia v stredu (28. 7.) oficiálne odporučili tretiu dávku vakcíny proti novému koronavírusu.

Dánske ministerstvo zdravotníctva pre Dánsky rozhlas uviedlo, že ľuďom zaočkovaným dvoma rôznymi dávkami bude po ukončení celonárodného vakcinačného programu ponúknutá aj tretia dávka. Dôvodom je podľa DR skutočnosť, že viacero krajín mimo Schengenu cestujúcim pri vstupe neuznáva očkovanie odlišnými vakcínami ako úplné.

Čo sa týka napríklad Izraelu, pretrvávajú nezhody ohľadne vekovej skupiny, ktorá by mala dostať túto tretiu dávku – či to majú byť ľudia nad 60 rokov, alebo nad 70 rokov. Ministerstvo o tretej dávke a vekovej skupine rozhodne v najbližších dňoch. Izrael uzavrel dohodu s konzorciom Pfizer-BioNTech, podľa ktorej mu okamžite dodá vakcíny proti chorobe COVID-19, ak sa Izrael rozhodne, že bude občanov očkovať aj treťou dávkou vakcíny na posilnenie imunitnej odpovede organizmu.

Španielska ministerka zdravotníctva Carolina Dariasová v piatok oznámila, že tretia dávka vakcín bude zrejme nevyhnutná s cieľom zabrániť výskytu nových variantov koronavírusu, ktoré môžu znížiť účinnosť už podaných dávok. Informoval o tom na svojej webovej stránke denník El País.

1
Uložiť článok
Komentovať