imdb.com

katka / / Film
Kult hákového kríža patrí k legendám vo svojom žánri. No vedeli ste čo všetko stálo v pozadí výroby filmu?

Film, ktorý slávi úspech aj po takmer 20 rokoch od prvej premiéry, má stále svojich fanúšikov. Je to strhujúca dráma, ktorá zachytáva príbeh neonacizmu v Amerike. Edward Norton v hlavnej úlohe potvrdil svoje kvality a miesto medzi poprednými hercami.

Do dnešného dňa však diváci nevedia o omnoho dramatickejšom príbehu, ktorý sa odohrával v zákulisí. Napríklad, že režisér Tony Kaye podal žalobu na 200 miliónov dolárov na distribútora New Line, pretože uprednostňoval meno Humpty Dumpty než jeho skutočné, ktoré štúdio uverejnila. Čítajte ďalej a dozviete sa, aké ďalšie bizarnosti sprevádzali nakrúcanie tohto legendárneho filmu.

imdb.com

1. Režisér Kaye bol vychovávaný v ortodoxnej židovskej rodine. Ako režisér začínal s nakrúcaním reklám a videoklipov, ako bol napríklad klip skupiny Soul Asylum „Runaway Train.“

2. David McKenna debutoval ako scenárista práve v tomto filme.

imdb.com

3. Joaquin Phoenix odmietol rolu Dereka Vinyarda, pretože si myslel, že námet je nechutný.

4. Edward Norton nebol režisérovou prvou voľbou. New Line mu dalo niekoľko týždňov, aby našiel niekoho lepšieho, no to sa mu nepodarilo.

5. Obsadenie Nortona do hlavnej úlohy malo pre Kayea skrytú výhodu. „Máme rovnakú víziu, ako zlepšiť scenár. V podstate som najal ďalšieho scenáristu.

imdb.com

6. Hoci Kult hákového kríža bol Kayeov filmový debut, za ostrieľaného režiséra sa považoval už predtým kvôli jeho práci v reklamách a videoklipoch. Sám seba označoval ako najlepšieho anglického režiséra od čias Hitchcocka.

7. Kaye strávil rok strihaním a upravovaním filmu v snahe vylepšiť ho. Po roku vytvoril úplne iný film, ktorý mu však zakázali dokončiť.

imdb.com

8. New Line rozhodol, že druhá verzia filmu bola ešte menej akceptovateľnejšia. Vtedy filmový editor Jerry Greenberg a Norton začali pracovať na tretej verzii. Kayea to natoľko rozčúlilo, že rukou prerazil stenu a zlomil si ju.

9. Komplikované vzťahy mal režisér s viacerými hercami. Okrem Nortona to bol aj Edward Furlong, obsadený do roly Dennyho – mladšieho brata Dereka. Počas postprodukcie keď telefonoval s jeho zástupcami, prišliapol VHS kazetu a snažil sa ju spláchnuť do záchoda.

11. V jednom bode boli vzťahy medzi Kayeom a New Line tak napäté, že v snahe vylepšiť ich sa Kaye rozhodol zavolať rabína, kňaza a tibetského budhistického mnícha, aby sa porozprávali s vedúcimi New Line.

imdb.com

12. Kaye nechcel byť spájaný s filmom, chcel preto požívať meno Alan Smithee. Je to oficiálny pseudonym používaný hollywoodskymi režisérmi, ktorí nechcú stáť za svojimi výtvormi. Nebolo mu to však umožnené preto, že každý, kto meno začne používať, nesmie kritizovať ani vysvetľovať, prečo neuznal svoj projekt.

13. Kaye bral zákaz kritizovania filmu ako potlačenie jeho práva na slobodné vyjadrenie názoru. Preto sa rozhodol používať prezývku Humpty Dumpty. Keď to New Line odmietol, rozhodol sa na nich podať 200-miliónovú žalobu.

14. New Line nakoniec vyhral a uverejnil Nortonov, v poradí tretí, zostrih. Bol asi o 20 minút dlhší ako pôvodný Kayeov. Ten obvinil štúdio z toho, že pridané zábery majú predĺžiť dobu premietania.

imdb.com

15. Podľa počítania sa vo finálnom zostrihu objavila anglická nadávka fuck až 205 krát. V priemere je to jedna za každých 35 sekúnd.

16. Náklady na film boli 20 miliónov dolárov. V Severnej Amerike zarobili na lístkoch len 6,7 miliónov dolárov. Ďalších 17,2 miliónov dolárov zarobili vo svete.

imdb.com

17. Film priniesol Edwardovi Nortonovi nomináciu na Oscara v kategórii najlepší herec. Sošku si však neodniesol, porazil ho Roberto Benigni s filmom Život je krásny.

18. Kaye za sebou v Hollywoode spálil všetky mosty a prácu si tak našiel pri nakrúcaní dokumentu Lying for a Living. Bola to séria seminárov, v ktorých legendárni herci učili divákov, ako využiť techniky hercov v dennom živote. V prvý deň nakrúcania však prišiel Kaye oblečený ako Usáma bin Ládin a keďže sa nakrúcalo len pár týždňov po útoku na „dvojičky“, tento vtip viac desil ako pobavil. O pár týždňov bol z projektu stiahnutý.

Pozri aj: Sučku Abbey si chcel po natáčaní adoptovať, no tréner sa jej nevzdal. 15 faktov o jednom z najlepších filmov Willa Smitha Som legenda

interez.sk (katka), moviefone.com
0
Komentovať (0)