Foto: unsplash.com

Geranium z Kodane sa tento rok ocitla na prvom mieste v prestížnom zozname 50 najlepších reštaurácií sveta.

Slávnostný ceremoniál sa mal tento rok konať v Moskve, ale po invázii ruskej armády na Ukrajinu bol presunutý do Londýna, kde sa uskutočnil v pondelok. V rebríčku sa neocitla ani jedna ruská reštaurácia, poznamenala vo svojej utorkovej správe agentúra AFP.

Článok pokračuje pod videom ↓

Druhá ocenená dánska reštaurácia

Geranium, ktoré vedie šéfkuchár Rasmus Kofoed, je v poradí už druhou ocenenou reštauráciou z Dánska – vlani takéto ocenenie prevzala reštaurácia Noma.

Na druhom mieste zoznamu, ktorý zostavuje britský odborný časopis Restaurant od roku 2002, sa ocitla reštaurácia Central z peruánskje metropoly Lima. Tretie a štvrté miesto obsadili reštaurácie Disfrutar z Barcelony a Diverxo z Madridu.

AFP dodala, že za najlepšiu šéfkuchárku na svete bola vyhlásená Kolumbijčanka Leonor Espinosová. Varí v reštaurácii Leo, ktorá sa v zozname umiestnila na 48. mieste.

Francúzom sa rebríček nepáči

Napriek sláve francúzskej kuchyne sa v prvej päťdesiatke umiestnili len tri francúzske reštaurácie – všetky sídlia v Paríži: Septime (22. miesto), Le Clarence (28.), a Arpege (31.), dodala AFP.

Zoznam najlepších reštaurácií sveta vytvára 1080 nezávislých kulinárskych odborníkov vrátane šéfkuchárov, novinárov a majiteľov reštaurácií, ktorí pod záštitou časopisu Restaurant zaznamenávajú svoje skúsenosti za posledných 18 mesiacov.

Legitímnosť tohto rebríčka, ktorý sponzorujú viaceré značky, však pravidelne spochybňujú najmä francúzski šéfkuchári – často ho obviňujú zo samoľúbosti a neprehľadnosti. V reakcii na to francúzski, ale aj japonskí a americkí kritici v roku 2015 prišli s iniciatívou zostavovať vlastný rebríček, v ktorom sa hodnotí 1000 reštaurácií na celom svete.