Foto: Jeff Fitlow/Rice University

Čo by ste povedali na to, ak by sa dokázal premieňať oxid uhličitý na využiteľné palivo?

Vedci z univerzity Rice v americkom Texase uvažovali, ako by mohli prispieť k lepšej planéte. Ich najnovší objav je elektrokatalytický reaktor, ktorý je schopný premieňať oxid uhličitý, významný skleníkový plyn, na použiteľné tekuté palivo. Informuje o tom portál Digital Trends.

Ich reaktor dokáže premeniť oxid uhličitý na kyselinu mravčiu, ktorá je udržateľným zdrojom a s využitím obnoviteľných zdrojov energie by nezanechávala uhlíkovú stopu.

Foto: Jeff Fitlow/Rice University

Súčasná výroba kyseliny mravčej je energeticky náročná a drahá. Rice University využíva bizmutový reaktor a elektrolyt v tuhom skupenstve, vďaka čomu je možné vylúčiť potrebu soli pri reakcii. Laboratórium dokázalo vyrábať kyselinu mravčiu nepretržite po dobu 100 hodín s iba malou degradáciou. To naznačuje, že by sa proces mohol rozšíriť a kyselina by sa mohla vyrábať aj priemyselne.

Foto: Jeff Fitlow/Rice University

Kyselina mravčia by sa mohla stať alternatívnym pohonom pre vodíkové autá, keďže skvelo slúži ako zásobáreň pre vodík. Vodík je totiž veľmi reaktívny a musí byť umiestnený v špeciálnych nádržiach, pričom hrozí možnosť výbuchu. Ak je ale uchovaný v kyseline mravčej, tento problém odpadá a stáva sa oveľa prístupnejším palivom.

V praxi by to potom fungovalo približne tak, že koncentrovaná kyselina mravčia by sa zmiešala s látkami, ktoré z nej dokážu uvoľňovať vodík a ten by poháňal motor. Takéto motory majú ale zatiaľ malú účinnosť, čo súvisí so slabým stupňom vývoja v tejto oblasti. To by sa ale mohlo intenzívnym výskumom zmeniť.

Foto: Jeff Fitlow/Rice University

Pri výrobe kyseline mravčej je, samozrejme, potrebná aj elektrická energia. Ak by sa ale využívala solárna či veterná energia, proces by mohol byť v podstate „čistý“ a bez uhlíkovej stopy, čo je aj cieľom vedcov.

0
Uložiť článok
Komentovať ( 0 )