Foto: Pixabay

Len zopár stručných a rozumných argumentov, nič viac. Tými však ľudí presvedčíte len málokedy.

Minulý týždeň raper B.o.B zožal veľké množstvo pozornosti, keď prišiel so skutočne absurdným nápadom na startupovú zbierku. Vytvoril na stránke GoFundMe projekt, ktorého úlohou je vyzbierať peniaze, za ktoré chce vyslať do vesmíru satelit, aby dokázal, že Zem je plochá. Jeho plán je jednoduchý. Zrejme až príliš, chce totiž poslať satelit „tak ďaleko do vesmíru, ako to len pôjde,“ aby vytvoril fotografiu Zeme. Verí, že naša planéta bude vyzerať ako mapa.

Jeho pokus je veľmi bizarný. A tentokrát, ani nehovoríme o naivnej predstave, že Zem je skutočne plochá, ale skôr o zbytočnosti takého množstva peňazí, po akom známy raper túži. Fotografií z vesmíru totiž existuje nespočetné množstvo a každá z nich ukazuje, že Zem je guľatá. Zábavné na celej situácii je, že raperov pôvodný plán bol vyzbierať 200-tisíc amerických dolárov. Keď mu ľudia poskytli množstvo ďalších (geniálnych) nápadov, ako balóny či drony, rozhodol sa vyzbierať ešte o čosi viac peňazí. Presnejšie jeden milión dolárov.

A jeho presvedčenie nezmenili ani tweety, ktorými na jeho nápad reagovali najznámejší americkí astronauti. A keď sa niečo také nepodarí Buzzovi Aldrinovi, ktorý stál na Mesiaci spolu s Neilom Armstrongom, skutočne si už nevieme spomenúť na meno, ktoré by muzikantovi dokázalo vtesnať do hlavy racionálnu pravdu. Zábavnú frašku odštartoval svojím tweetom, ktorý publikoval už v januári 2016.

„Mestá v pozadí sú od seba vzdialené približne 16 míľ… Kde je krivka? Prosím, vysvetlite mi to,“ napísal zmätený šíriteľ „zaručenej pravdy“ pod fotografiou, ktorá mala zrejme slúžiť ako nespochybniteľný dôkaz.

Na úsmevnú kauzu ohľadom raperovej zbierky reagoval aj astronaut Terry Virts, ktorý vo vesmíre strávil nemálo času. „Môžem mu ušetriť veľa peňazí – Zem je guľatá. Letel som okolo nej.“

Na ďalšiu reakciu sme nemuseli ani dlho čakať. Tentokrát sa do celej „kauzy“ zamiešal aj Buzz Aldrin, ktorý napísal: „Tiež som okolo nej letel. Volá sa to obežná dráha: Točivá cesta vesmírneho objektu, ktorý obieha hviezdu, planétu alebo mesiac.

Ďalší astronóm, Scott Kelly vo svojom tweete pridal aj video, ktoré dokazuje, že Zem je naozaj okrúhla. To by si však B.o.B musel nájsť 35 sekúnd na to, aby ho zhliadol. Vyťažený hudobník a aktivista má zrejme na práci aj dôležitejšie veci.

Presvedčilo ho to? Odpoveď už poznáte. Samozrejme, že nie. Raperovo vyjadrenie bolo, ako inak, veľmi prosté. „Ľudia vás zvyčajne odrádzajú od toho, aby ste niečo spravili, pokiaľ majú čo skrývať.“ Na záver sa do konverzácie zamiešala aj internetová osobnosť Paul Kautz, ktorý celú debatu veľmi trefne zakončil. „Je to pravda! Nedotýkaj sa tej pece, je horúca! Aha, takže tam určite ukrývaš svoj poklad.“

Tá situácia by mohla byť veľmi poučná pre ľudí, ktorí šíria nezmysly a vydávajú ich za neomylnú pravdu. Avšak v takom prípade hovoríme o ľuďoch, ktorí sú nesmierne tvrdohlaví a niekedy možno aj zaujatí. A preto nám neostáva nič iné, len sa zmieriť s realitou a prijať podobné vyhlásenia s humorom.

Pozri aj: Na novozélandskej pláži sa objavila táto čudná tabuľa. Má vás presvedčiť o tom, že Zem je v skutočnosti plochá

iflscience.com
0
Uložiť článok
Komentovať ( 0 )
Príbehy